Британската обществена медия BBC публикува заплатите на най-високоплатените си звезди за първи път в сряда, за да отговори на критиките, че водещите в ефира таланти на радио и телевизионния оператор са високоплатени.

Истината обаче, обясняват от Bloomberg е, че те прибират значително по-малко пари от техните международни колеги.

Предишният водещ на Топ Гиър (Top Gear) и радио предавания Крис Еванс води класацията с възнаграждение от 2.2 милиона паунда за 2016-та година. На второ място е водещият на Мач на деня (Match of the Day) бивш футболист Гари Линекер с 1.75 милиона паунда, а след него е Греъм Нортън, който води токшоу предаване и получава 850 000 паунда.

Това е доста над средната годишна заплата от 44 000 паунда, взимана от помощник-режисьорите, продуцентите, звуковите инженери и други служители на най-стария национален оператор в света. Въпреки това, предвид заплатите предлагани на телевизионните звезди в света, талантите на BBC получават доста по-скромни пари.

Нортън прибира по-малко от една десета от възнаграждението на токшоу водещия Джими Фалън в САЩ, който е взел 15 милиона долара през 20016-та от NBC, според Forbes. Дори във Великобритания, ITV водещите Ант и Дек са получили по 5 милиона паунда всеки, според Guardian.

Генералният директор на BBC, Тони Хал каза по време на предаванe по Radio 4, че разбира, че за много хора тези суми са много големи, но като международен оператор, в много конкурентен пазар "трябва да сме конкурентноспособни, но не и безразсъдно."

Водещият на новините на NBC, Лестър Холт, печели около 4 милиона долара на година от 2015-та насам, карайки заплатата на топ говорителя на новините Хю Едуардс, между 550 000 и 599 000 паунда, да изглежда малка.

Във френския Canal+, телевизионният водещ и комедиант Кирил Ханона има договор за 50 милиона евро на година. За съпоставка, водещата на новините в BBC, Фиона Брус, получава между 350 000 и 400 000 паунда годишно. Италианската RAI телевизия, плаща на таланта Фабио Фацио 12 милиона евро на година.

Данните за заплащането на служителите в BBC разкриха и значителна разлика в заплатите между мъжете и жените. Само една трета от хората, които получават повече от 150 000 паунда на година, в списъка със служителите на оператора са жени.

Хал също говори и по този въпрос в предаването на Radio 4 и съобщи, че BBC иска да намали разликата в заплатите между половете, като постигне равенство при заплащането в телевизионен и радио ефир до 2020-та година.