Френската енергийна компания EDF предложи ново решение след спирането на централата във Фесенхайм: превръщане на част от оставащите материали във вилици, тенджери и дръжки на врати, пише Euronews.
Това не означава, че масите за хранене във Франция ще бъдат заредени с радиоактивни прибори. Само метали с "много ниско ниво на радиоактивност" ще се трансформират в чугун или стомана, уточняват от компанията. Останалите материали ще бъдат изпращани за преработка в ядрени отпадъчни съоръжения.
"Зелени заедно"
е общ проект на Money.bg и Webcafe.bg, който обръща внимание на екологичните тенденции - както в ежедневието на всеки от нас, така и в бизнеса.
Научете повече тук:
Ако проектът бъде одобрен, новото съоръжение за рециклиране ще обхваща 15 хектара в близост до закритата централа.
"Това ще позволи преработката на 500 000 тона нискорадиоактивни метали в рамките на 40 години", заяви Лоран Жари, бивш директор на централата във Фесенхайм, пред френското издание Reporterre.
Металите с ниско ниво на радиоактивност са отломки, пръст или скрап от демонтаж или експлоатация на ядрени съоръжения, както и индустрии, работещи с естествено радиоактивни материали. Отърваването от тези материали е предизвикателство за производителите, тъй като те трябва да плащат за дългосрочното им съхранение, ако не се намери друго решение.
Въпреки че EDF е първата компания във Франция с такъв план, Швеция, Германия и САЩ вече прилагат подобни методи за пречистване на металите от радиоактивност, преди да ги претопят за повторна употреба. Швеция и Германия прилагат новите методи за рециклиране на материали след закриването на ядрени централи.
Има и негативизъм към рециклирането на радиоактивни материали. Поради тази причина обществеността ще има възможност да гласува за проекта до февруари 2025 г.
Противниците на ядрената енергия смятат, че няма безопасен праг за излагане на радиоактивност и че всяка доза, дори и минимална, носи риск за човешкото здраве. Френският здравен кодекс ще трябва да бъде изменен, за да позволи функционирането на центъра за рециклиране, а също така ще е необходимо екологично разрешение.
Френската комисия за изследване на радиоактивността (Criirad) отбеляза в проучване от 2021-а, че в рециклираните продукти винаги ще остава известно количество радиоактивност, което варира според метала.
До 2022 г. френското законодателство забраняваше рециклирането на нискорадиоактивни отпадъци поради принципа, че всички отпадъци от ядрени съоръжения се считат за радиоактивни. Френският орган за ядрена безопасност (ASN) също първоначално се противопоставяше на идеята, от страх, че радиоактивни материали могат случайно да влязат в контакт с обществеността.
"Зелени заедно" показва добрите примери и важните съвети - всичко, което трябва да знаем по пътя към по-природосъобразно съществуване, работа и правене на бизнес. Проектът се осъществява с подкрепата на Кауфланд България, UniCredit Bulbank, Cargotec, RÖFIX, Insaoil, GreenPoint Logistics, Toki.bg, Инвестбанк, BILLA България.