Българските университети са наполовина празни, показват данните от актуализираната от правителството Национална карта на висшето образование у нас. Оказва се, че едва 48% от капацитета на вузовете им е зает със студенти. За сравнение, преди една година, въпреки пандемията, са били заети 53% от тях.
При капацитет от 415 472 студенти в многобройните за територията на България 52 висши училища у нас учат, или са записани, едва 200 781 (48%) през учебната 2021 - 2022 година.
Източник: iStock by Getty Images
От Националния браншов синдикат "Висше образование и наука" коментираха пред Money.bg, че трябва да бъдат очертани политиките за развитие и реформа на университетите у нас и да се дадат насоки към бизнеса, за да бъдат избегнати кризите в пазара на труда.
Ректорите смятат, че държавата следва да се намеси и да дава стипендии за чуждестранни студенти, особено от Азия, с които може да бъде запълнен наполовина празният капацитет на българските университети.
На този фон служебното правителство наскоро взе решение за откриването на нова университетска структура - филиал на Софийския университет в Бургас. Инициативата за приемането на този проект от 2018 година бе на министъра на образованието професор Сашо Пенов, бивш декан на Юридическия факултет в СУ и настоящ негов преподавател.
Студенти и вузове
От действащите студенти в България, 16 525 са чужденци. Те са 8,2% от всички студенти у нас при 4,1% през 2013 година, показват данните на Националната карта на висшето образование.
Чуждестранните студенти са концентрирани в медицинските специалности: 58,5%, а основната причина е, че въпреки високите такси за българския жизнен стандарт, медицинското образование в България е значително по-евтино, отколкото е във водещите държави.
Югозападна България е "пренаселена" с висши училища - 28. На другия полюс е Северозападът, където функционират само два университета - Медицинският университет в Плевен и Висшето военновъздушно училище в Долна Митрополия, както и три филиала.
В началото на годината от синдиката "Висше обучение и просвета" към КНСБ внесоха в Министерството на образованието и науката и в Народното заседание искане да бъде осъществена инспекция по плануваните в Бюджет 2022 година разноски за увеличаване на възнагражденията на университетския състав в държавните висши учебни заведения.
Синдикатът изпрати писмо до министъра на образованието Сашо Пенов, ръководителите на парламентарните комисии по обучение Красимир Вълчев и по бюджет и финанси Петър Чобанов.
SSSS
на 19.01.2023 в 11:10:44 #2Хората май се усетиха, че не получават нищо смислено от Висшето образование у нас. Тотална загуба на време за повечето специалности, не те учат на почти нищо практично, което може да приложиш след това. След като си загубил 4 години от живота си и си дал куп пари излизаш на трудовата борса с еднакви шансове спрямо всички останали кандидати. Моят съвет към младите хора е да се хваната първо на 1-2 работи, да видят, кое ги влече и в последствие да преценят дали да запишат някой специализиран курс за вдигането на квалификацията или да се насочат към гъвкава форма на обучение.
Spotlight
на 18.01.2023 в 00:51:33 #1В заглавието четем, че са на "половина пълни", а по-надолу, че са "наполовина празни".