Ти си това, което ядеш и все пак, повечето от хората не знаят с какво се хранят и откъде идват продуктите на масата им.

Вземете например скандала от 2013 година в Европа, когато следи от конско месо бяха намерени в говеждо месо във Великобритания. След това голям брой магазини на Стария континент изтеглиха след проверки готови говежди храни.

Откритието разтресе хранителната индустрия и изгуби доверието на клиентите. Също така разкри колко сложни и глобални са станали веригите за доставка на хранителни стоки.

Изследване на произхода на тези продукти показва, че хората обменят хранителни култури от толкова отдавна, че почти 70% от стоките, които формират националната кухня на дадена страна, идват от друго място.

За много хора няма нищо по-американско от ябълковия пай, но ябълките всъщност са пренесени от Азия и Европа. Тенис почитателите във Великобритания ядат ягоди и сметана от 19-ти век насам, но плодът всъщност произлиза от Северна и Южна Америка.

Картофите, които използваме доста често и в българската кухня, са видени за първи път от европейски изследователи в Южна Америка през 1551-а година и до 1567-а година, вече са отглеждани на Канарските острови, част от Испания.

Бананите, които имат нужда от тропически условия за растеж, днес се консумират в 167 страни, включително всички райони с умерен климат.

Икономическото и земеделското развитие, заедно с глобализацията и нарастващата покупателна способност на потребителите в развиващите се региони, помагат за голямото разнообразие от храни в цял свят. Хладилният транспорт, субсидиите за земеделието, промишлените хранителни технологии, както и международните търговски споразумения също спомагат за това.

Това води и до еднородност на храните в света. Днес е много по-лесно да си представиш не само, че картофите идват от Ирландия, доматите от Италия и лютите чушки от Тайланд, но и да изгубиш изцяло връзката между културите и географския им произход.

Снимка 304828

Източник: CIAT

Картата в пълен размер може да видите тук.