Сланината често се определя като субпродукт при разфасоването на заколени прасета. Вероятно това звучи ужасно за мнозина, вероятно самата сланина отвращава много хора. Но сланината има някои специфики, които я различават драстично от Националната здравноосигурителна каса (НЗОК). Ще се опитам да изведа най-съществените разлики.
Липса на монопол
Сланина можете да си закупите (ако искате) от редица пазари, хранителни магазини и супермаркети. При сланината е налице относително добра конкурентна среда, при която по ваш избор можете да решите да купите или не самия продукт, както и с какви качества и от къде. Ако не обичате сланина, просто не си купувате или не ядете. Ако обичате, плащате точно определена цена за точно определено количество.
От друга страна НЗОК представлява законен монопол. Вие сте длъжни да плащате НЗОК, независимо дали го харесвате или консумирате. Държавата ви задължава да плащате на НЗОК, дори и да сте безработни. Не можете да изберете между няколко каси, различни пакети или различно качество в здравеопазването. Трябва да плащате всеки месец, независимо дали получавате нещо насреща и независимо какво.
Купувате и ядете сланина само ако и когато решите
Ако ви се яде сланина, купувате си. Можете да си купите и дори да не ви се яде. Можете да я замразите и да я консумирате, когато решите, ако решите. Но ако сте си купили и не я консумирате, трябва или да я замразите или ще се развали. Това обаче отново зависи от вас. Ако сте купили повече, отколкото можете да консумирате, вероятно на следващата година ще закупите по-малко.
От друга страна, на НЗОК плащате независимо дали ползвате техните услуги или не. Независимо дали този месец ви се налага да посетите лекар или не. И тъй като НЗОК работи с лимити към лекари, болници и т.н., ако се разболеете в края на месеца, когато направленията по клиничните пътеки са изчерпани, не можете да избирате кога да ползвате услугата, за която плащате (вероятно, когато ви се налага), а трябва да чакате, за да влезете в графика на лични лекар, клиничните пътеки и така нататък.
Цената и качеството на сланината не зависи от дохода ви
Просто е. Независимо дали изкарвате 400 и 4000 лева, ако искате да си купите килограм сланина, цената ще е една и съща. Дали можете и искате да си позволите този килограм, решавате вие.
От друга страна, НЗОК предоставя еднаква услуга, ако изобщо я предостави, както на плащащите 20 лева на месец, така и на плащащите 100 лева на месец. И това изцяло зависи от дохода ви (заплата най-често). В крайна сметка няма значение колко плащате, защото всички получават една и съща услуга. Или по-често, не получават нищо.
Търговецът на сланина трудно може да ви окраде
Търговецът на сланина е обявил цена. Ако смятате, че тя е твърде висока или нечестна, просто не купувате от неговата сланина. Ако купите сланина на по-скъпа цена, правите го с ясното съзнание, че това е ваше решение, а не защото някой ви е обрал. Търговецът няма как да ви излъже насила.
От друга страна, НЗОК събира всеки месец една част от дохода ви и съществена част от тези пари отиват за плащането на фалшиви клинични пътеки (тоест хора, които изобщо не са лежали в болница), фалшиви направления, прегледи и какви ли още не измами. НЗОК няма никакъв стимул да следи или прекъсва тези измами, защото служителите му не получават никакви лични облаги, ако открият, разкрият или прекратят подобни измамни схеми. И никой не ви пита дали искате или не искате да плащате за тях.
Сланината е по-евтина, въпреки по-високата си стойност
Килограм сланина струва между 3 и 4 лева. Здравната осигуровка е поне 16-17 лева на месец. Срещу едната сума получавате ясна стойност – храна за определен брой хранения, срещу 3-4 пъти повече пари получавате неясна услуга. Не е ясно дали ще получите каквато и да здравна помощ, ако ви се наложи.
Обобщения
Мога да продължа с редица подобни сравнения и коментари, но ще се опитам да обобщя всичко с един-два параграфа.
Крайно време е здравните услуги да спрат да бъдат неефективен държавен монопол (който не работи, защото и без друго почти винаги си плащаме и на частно) и да станат като сланината. Тоест здравните услуги да се продават на пазарен принцип. Който за каквото плаща, това да получава.
Всякакви реформи, които не включват демонополизация на НЗОК всъщност представляват опит държавата да продава различни качества сланина на една и съща цена. И като добавим факта, че този държавен монопол върху здравните услуги е реално предплащане за евентуалната сланина, която държава ще ви даде (ако не са изчерпани лимитите за сланина за месеца), то е напълно безсмислено да се говори за здравна реформа, която е базирана на комунистическия принцип: всеки плаща, никой не ползва.
Ролята на държава в здравните услуги следва да се сведе до бърза медицинска помощ, което наистина трябва да е обществена услуга. И за тази обществена услуга всички трябва да плащат еднакво (например 10 лева). Цялото останало здравеопазване следва да мине в частни ръце, а всеки да плаща за това, което реши, че му е нужно и/или може да си позволи.
Докато не се разбие държавния монопол в здравеопазването, по-добре да ядем сланина. По много.