Решението на САЩ да наложат 20% мито върху износа от всички страни от Европейския съюз предизвика съвсем очаквано негодувание на Стария континент заради самата идея на Доналд Тръмп да атакува един от основните си търговски партньори. Подходът, избран от Вашингтон, освен всичко друго, е и изключително несправедлив, става ясно от данни, анализирани от FT.

Вижда се един твърде любопитен модел на печеливши и губещи страни - в зависимост от индивидуалната им търговия със САЩ. FT дава прост пример - бизнесът в Нидерландия, с която Щатите имат 55 млрд. долара търговски излишък, сега се сблъсква със същите мита като Ирландия, в търговията с която имат 87 млрд. долара дефицит.

Последствията за САЩ от новите мита, според JPMorgan Chase

Последствията за САЩ от новите мита, според JPMorgan Chase

Какво казва по въпроса шефът на най-голямата американска банка?

Така, ако използваме формулата, по която (изглежда) се води Вашингтон, т.е. 50%*(износ-внос)/внос, цели 15 държави от ЕС щяха да се окажат с по-високи мита. Сред тях е и България, при която ставката щеше да е с цели 14% по-висока от сегашните общи 20%. При Словения и Словакия митото щеше да наближи 50 на сто.

За сметка на това, други 11 държави, сред тях - и големи икономики като Белгия, Гърция, Нидерландия, Полша и Испания, щяха да са със само 10% мито.

Нека добавим и изключенията при новите мита. Те касаят фармацевтични продукти, полупроводници, дървен материал и определени минерали.

Митата на Тръмп може да са изчислени грешно, но Уолстрийт вече губи милиарди

Митата на Тръмп може да са изчислени грешно, но Уолстрийт вече губи милиарди

Държавният глава обаче е доволен от случващото се

Фокусът на Ирландия върху фармацевтичните продукти, които временно са освободени от мита, ще поддържа ефективната ѝ ставка под 5% засега. За Словакия обаче допълнителните тарифи, като тези върху автомобилите и автомобилните части, означават, че нейната икономика, силно зависима от производството, е изправена пред ефективна ставка значително над заявените 20%.

Структурата на българския износ за САЩ е такава, че нашата страна успява да свали до под 18% реалния размер на митото.

"Приятелски огън"

Ако ЕС получава звучен американски шамар с митата, то доста азиатския държави са обект по-скоро на икономическия еквивалент на побой.

Камбоджа е изправена пред мита от 49%, Виетнам - 46%, Тайланд - 37%, Тайван - 32% и Индонезия - 32%.

Грешното заглавие за митата, което напомпа (и после унищожи) трилиони долари на глобалните пазари

Грешното заглавие за митата, което напомпа (и после унищожи) трилиони долари на глобалните пазари

Инвеститорите чуха това, което искаха да чуят - но не беше вярно

Не само това, но голяма част от износа им за САЩ няма да може да се възползва от изключенията в правилата. Това едва ли ще допринесе за доброто реноме на Америка в тази част от света.

Реално обаче даже много близки съюзници на САЩ и добри търговски партньори на Вашингтон като ОАЕ (търговски излишък от 19,5 млрд. долара), Австралия (17,9 млрд. долара) и Великобритания (11,9 млрд. долара) попадат под "приятелски огън" с 10% мито.

Грешки в основите

Така нареченият "реципрочен" елемент на митата е изчислен с използване на търговски данни от 2024 г. Но тенденциите при вноса и износа постоянно се променят, оставяйки множество страни да се сблъскват с тарифни наказания след една успешна година - и обратното, отбелязва FT.

През 2024 г. САЩ отчетоха дефицит с 15 страни, с които имаха излишък предходната година. И обратно, САЩ отчетоха търговски излишък с 18 нации, които имаха дефицит предишната година, оставяйки например Кения със само базовите 10%.

За някои страни 2024 г. се отклони силно от дългосрочните тенденции. Намибия получи тарифна ставка от 21% след като регистрира най-високия си излишък за повече от десетилетие през 2024 г., въпреки дефицита в три от предходните четири години.

Има и друг важен момент. Цялата тарифна математика на Вашингтон се върти около стоките и подминава услугите. А там САЩ, с помощта на онлайн гигантите, има гигантски излишък с останалия свят. В съвременната структура на икономиката подобен пропуск е най-малкото странен.