Френското правителство заяви, че обмисля забавянето на планираното съкращаване на данъците за големите компании през 2019 г. като част от усилията за поддържане на публичния дефицит на страната в рамките на тавана от 3%, наложен от Европейския съюз, след като президентът Емануел Макрон представи тази седмица пакет от социални разходи за успокояване на протестиращите, пише Bloomberg.
Планът ще бъде насочен към компенсиране на обещаните публични разходи, които Макрон представи за следващата година. Неговият бюджетен министър Жерард Дарманин заяви, че мерките, обявени в понеделник, могат да струват около 10 милиарда евро (11 милиарда долара) и е възможно да допринесат за увеличаване на дефицита до около 3,4 процента от брутния вътрешен продукт.
Френският проектозакон за бюджета за 2019 г. включва мярка за намаляване на корпоративните данъци до 28% от първите 500 000 евро печалба и след това 31% от останалия положителен резултат. "Усилието", което се разглежда от правителството, ще отложи мярката за големите компании, каза правителствен служител, който отказва да бъде назован в съответствие с вътрешните правила. За големите компании това би оставило данъчната ставка около сегашното ниво от 33,1% през следващата година. Детайли за продължителността на потенциалното забавяне не бяха дадени.
Намаляването на корпоративните данъци беше сред основните цели на президентската платформа на Макрон. Той обеща, че до 2022 г. френските такси за компаниите ще бъдат намалени до 25%, за да бъдат приведени в съответствие с европейските партньори на страната.
Президентският офис отказа да коментира възможното отлагане, като каза, че всички възможности се проучват.
Конкретно усилие
Френският министър на финансите Бруно Ле Мар заяви в сряда, че правителството ще се опита на всяка цена да задържи Франция възможно най-близо до 3-процентовия бюджетен дефицит, като ограничи публичните разходи и планира "конкретни усилия", изисквани от компаниите.
Потенциалното отлагане на съкращаването на корпоративния данък е част от усилията да се компенсира кризисният план на Макрон за милиарди евро. Той също така призова компаниите да предложат на служителите специален бонус, освободен от данъчно облагане, в края на годината. Освен това поиска от банките да замразят банковите тарифи за уязвимите клиенти и да осигурят финансиране за подпомагане на енергиен преход, например към електрически и хибридни автомобили.
Правителството на премиера Едуард Филип ще се изправи пред вот на недоверие в Народното събрание в четвъртък. Филип заяви, че ще даде детайли за бюджетните мерки за 2019 г. в речта си към долната камара. Администрацията има малък шанс да загуби вота, като се има предвид нейното мнозинство. Предложението е подадено от леви групи, които имат само 62 депутати от долната камара, която е с 577 места. Партията на Макрон има 309 депутати и е съюзник на центристки групи, които представляват най-малко 74 допълнителни гласа.