"Преходът още не е завършил. Неговият край ще дойде, когато се постигне една от основните ценности на ЕС - върховенството на закона. Ако го няма това върховенство, дори да има многопартийна демокрация, тя се изражда. Необходимо е гражданското общество да стане по-голямо от посткомунистическата общност.".
Това заяви бившият премиер Иван Костов пред БНР.
Сега изглежда, че има криза на лидерите, обясни Костов.
"Управляващите в Европа се обединиха и застанаха зад Украйна. Не знам дали някой знае какви огромни средства загуби Германия. Това са милиарди и огромни проекти. Под Шолц всичко ври и кипи. Пренарежда се цялата страна. Путин очакваше, че лидерите в Европа ще се окажат слаби, но те се консолидираха", обясни бившият премиер.
Повод за интервюто му пред общественото радио е предстоящата премиера на неговата книга - на 26 септември в зала 3 на НДК ще бъде представена новата книга на Иван Костов - премиер на България в периода 1997 - 2001 година. Озаглавена е "Политиката отвътре".
По думите му политиката отвътре показва само това, което обществото би искало да види. Вътре са истинските мотиви и двигатели. Мнозина влизат в политиката и стават министри, заместник - министри и депутати, без да имат политическо минало и битие. Те не знаят какво е политиката.
"Според мен, влизащите в политиката не са наясно какво се очаква от тях, не знаят, че ще носят отговорност и ще правят трудни избори. Истинската политика е внимателно фокусирано усилие върху събития, на които може да се въздейства. Хората, които са тръгнали да се занимават с това, трябва да го знаят. Ако не могат да издържат изпитанието, трябва да могат да се оттеглят", каза Костов.
За годините на своето управление той призна, че понякога се е налагало да избират по-малкото зло. "Може би решението за подкрепа на НАТО за възпиране на Милошевич в опитите му да обезлюди Косово, беше от най-трудните", обясни Иван Костов.
Той обобщи, че мотивите на хората да участват в политиката са различни - кариеристични подбуди, израстване до някакви позиции в обществото, дори забогатяване и злоупотреба с власт, обясни авторът.
"Има много техники за тестване на мотивацията на хората, но дори и тя може да се изиграе от един добър актьор. Аз не съм разочарован, защото съм очаквал да се случат всякакви неща. Никога не съм си мислел, че хората в политиката се движат от идеални подбуди. В СДС през 90-те години имаше разнородна мотивация, липсваше обща идеология. След като се махнат комунистите от власт, всеки си представяше по различен начин изграждането на бъдещето", каза Костов.
Той призна, че не е очаквал всички хора около него да имат правилни идеи и да знаят как да ги реализират.
"Хората имаха респект, но не и страх от мен, каза Костов. "Никого не съм преследвал и санкционирал. Накараха ме насила да стана лидер на СДС. Аз никога не съм имал желание. Бях си експерт, който се занимава с икономика и иска да помогне на политическата сила със своята експертиза", твърди Иван Костов.
Той не пропусна възможността да говори за политическите си противници, без да уточни, че е бил и член на БКП. "Елитът на комунистическия режим разбира от битки, психически атаки и издевателства върху хората. "Те знаят как да бранят властта. Бяха политически организирани. Мощното въздействие на медиите, които бяха в техни ръце, също оказваше влияние. Нямахме представа как се брани една многопартийна демокрация", заяви Иван Костов.
По думите на бившия премиер през 1997 година имаше проблясъци в някои хора. През цялото време бяхме по-слаби от посткомунистическата общност, която саботираше прехода, а и все още го прави.