Президентът на Венецуела Николас Мадуро обяви в понеделник началото на края на капитализма в своята страна.

"2016 година стана първата година на края на капиталистическата, рентиерска зависимост от петролния модел, а 2017-а ще стане първата година за старта на "моторите" на новия икономически модел на производителния социализъм, който е част от развитието, насочено към живота и благосъстоянието на венецуелците", цитира порталът Noticias24 изявление на Мадуро по време на среща с икономическия блок на правителството.

Президентът е пояснил, че през тази година са били подготвени 15 нови проекта, които той нарича мотори на икономическото развитие. Те щели да бъдат задействани на пълна мощност през следващата година, информира РИА Новости.

Към тези "пробивни" направления главата на Венецуела отнася петролния и нефтохимическия и добиващите отрасли, телекомуникациите, селското стопанство, туризма, военния и други сектори на промишлеността. И на първо място производството на желязо и алуминий.

Сега икономиката на страната зависи повече от 90% от петрола.

В понеделник Мадуро подписа т.нар. обменна конвенция номер 36, с която се разрешава на туристическите оператори да приемат заплащане на своите услуги в долара. По-рано това бе забранено, а паралелният на официални валутен курс позволяваше на чуждестранните туристи да печелят значително при обмяна на доларите си.

Сега 40% от валутните приходи на туристическите компании ще остават в тяхно разположение за развитие на бизнеса им. А останалите 60% са длъжни да продават на държавата по курса на т.нар. маржинална валутна система SIMADI. Според нея в понеделник един долар се сменяше по 664 боливара, а курсът на черния пазар бе 3,6 хиляди боливара за едни долар.