Бившият президент на Мексико Енрике Пеня Нието е получил 100 млн. долара подкуп от мексиканския наркобарон Хоакин "Ел Чапо" Гусман, за да прекрати преследването му.

Това разказва пред съда в САЩ един от най-близките сътрудници на Гусман - колумбийският наркотрафикант Алекс Сифуентес. Колумбиецът е един от десетината души, които се съгласяват да разкажат за престъпленията на популярния наркобос, след като сключват следки с американската прокуратура.

Според свидетеля бившият мексикански президент първоначално се е свързал с "Ел Чапо", искайки 250 млн. долара, но после склонил на по-ниската сума. Подкупът е платен през октомври 2012 г., когато Пеня Нието е избран за държавен глава. Впоследствие президентът е съобщил наркобоса, че вече няма да му се налага да живее в скривалище.

Партньорът на най-големия световен наркобос, който изгради империята му

Партньорът на най-големия световен наркобос, който изгради империята му

Картелът Синалоа прилича повече на бизнес организация, отколкото на мрежа за наркотрафик

Гусман е разпоредил свой сътрудник да плати подкуп от 10 млн. долара на мексикански генерал. Сумата обаче така и не бил платена, разказва Сифуентес.

61-годишният Гузман беше заловен в Мексико и екстрадиран в САЩ през 2017 г., за да бъде съден за трафик на кокаин, хероин и други наркотици в страната като лидер на картела Синалоа.

Шефът на кабинета на бившия президент Франсиско Гусман категорично отхвърли обвиненията срещу бившия си началник.

Залавянето на Ел Чапо

Залавянето на Ел Чапо

"Твърденията на колумбийския наркотрафикант в Ню Йорк са фалшиви, клеветнически и абсурдни", пише Франсиско Гусман в публикация в Twitter, добавяйки, че правителството на Пеня Нието "намира, задържа и екстрадира" мексиканския престъпен бос.

В миналото самият Пеня Нието определи твърденията, че е вземал пари от наркобоса като "напълно фалшиви и клеветнически". Той е президент на Мексико от декември 2012 г. до ноември 2018 г., но мандатът му бе белязан от редица скандали, които сринаха рейтинга му.

"Ел Чапо" беше заловен от мексиканските власти през 2014 г., но 17 месеца по-късно успя да избяга от затвора през тунел, прокопан от килията му. Бягството му беше голям удар за правителството на Нието, макар че наркобосът отново бе арестуван през 2016 г.