Великобритания вдига данъците с най-високото ниво от 70 години, предават британските медии. Идеята на министър-председателя Борис Джонсън за драстичното увеличение засяга предимно най-богатите. А поводът е подкрепа за здравната система в условията на пандемия, причинена от Covid-19.
По думите на Джонсън мярката е съвсем "справедлива".
"Не трябва да забравяте какво се случва. С мерките, които въвеждаме днес, ние защитаваме активите до 100 хиляди лири на всички хора. Ако си спомняте, преди бяха защитени суми до 23 хиляди лири, така че защитата нараства над 4 пъти", заяви британският премиер, цитиран от Bloomberg.
Джонсън е категоричен, че хората в цяла Великобритания, в случай, че имат активи до 100 хиляди лири ще получат помощ. Това е така, защото правителството вдига прага на минимума, който трябва да имат хората преди да започнат да плащат. Той е повишен до 20 000 лири спрямо предишните 14 000.
"Това е много прогресивна мярка. Днес дори и провелите се фискалните проучвания потвърждават, че мярката е стъпила на широка основа и е прогресивна. Справедливо е тези, които разполагат с повече средства да понесат по-големия товар. Точно това правим ние", подчерта Борис Джонсън.
След промените, най-богатите 14% от населението на Обединеното кралство ще плащат поне половината от повишените данъците.
"Тези, които ни казват, че не би трябвало сега да вдигаме данъците отвръщам с това, че всички осъзнават мащаба на финансовия ангажимент, който пое нашето правителство заради пандемията - 407 милиарда лири, за да бъдат подкрепени работни места и прехраната на хората чрез различни планове", допълни министър-председателят.
Според правителството след вдигането на данъците здравната система на Великобритания ще бъде по-защитена отвсякога.