Реален прогрес е отбелязан в работата на съвместните комисии между България и Северна Македония. И по-конкретно в най-проблемната сфера - общата ни история.
Това съобщи министър-председателят Кирил Петков. В понеделник той прие на среща в София колегите си от Северна Македония, Румъния и Черна Гора Димитър Ковачевски, Николае Чука и Здравко Кривокапич. Срещата бе посветена на предизвикателствата пред региона на Балканите в светлината на военния конфликт в Украйна и произтичащите от него икономически и социални последствия.
"Очаквам през следващите няколко седмици процесът да се ускори. Имаме добри новини - ще подпишем допълнителни меморандуми между отделните министри. Имаме и напредък при историческата комисия, някои от въпросите, които изглеждаха толкова трудни, вече изглеждат много реалистични за преодоляване. И искам да кажа, че съм оптимист за целия процес", заяви Кирил Петков.
"Няма да влизам в подробности, но има разбирателство по важни исторически личности. Скоро ще обявим конкретните резултати. Нека първо получа доклада от комисията", отговори на въпрос на News.bg министър-председателят.
"Работим по много координиран начин с ясни срокове. Поставихме си няколко поетапни цели. Северна Македония трябва да влезе в Европейския съюз възможно най-бързо. Има останали и неразрешени въпроси, в това число защитата на правата на малцинствата, работим и в координация с европейските ни партньори. В сегашната криза Западните Балкани трябва да поемат пътя към ЕС", обясни още той.
"В комисиите работят професори, а не политици. Те работят независимо от политическите интереси. Те се ангажираха да ускорят работата си и скоро ще стигнат до изводи на база на историческата методология и ще споделят резултатите", каза на свой ред Димитър Ковачевски.
"Както знаете, в началото на мандата си започнахме нов диалог, като затова създадохме работни групи в областта на икономиката, инфраструктурата, образованието, културата. Вече виждаме конкретни резултати", потвърди думите на Петков, колегата му от Северна Македония.
"Вече има конкретни проекти между институции и компании, по които вече се работи. Подобрени са комуникациите между нашите образователни институции, вече имаме полети между София и Скопие", добави той. И подчерта - комуникацията между двете ни страни следвало да се основава на разбиране и европейските ценности.
Total ML
на 30.03.2022 в 14:30:10 #5Петков, страшно разочароваш!!! Други очаквания имах и смятах, че можете нещо добро да направите, но засега виждам лоши знаци, сигнали и решения! Не съм гласувал за него, но ми се искаше като на повечето българи да започнем да се оправяме, обаче .... За СМ никакви отсъпки от наша страна, те трябва да правят отстъпки за да влезнат в ЕС, пък ако искат!
james1
на 28.03.2022 в 19:32:51 #4Национален предател и агент на американското посолство. Оставка!
gpg
на 28.03.2022 в 16:54:57 #3Никакви причини не ме топлят за да кляка ме по този въпрос. Общувал съм със много македонци- тия хора ни презират и са тотално зомбирани от фалшификациите на тяхната политическа върхушка. Аз лично нямам против да влязат в ЕС но САМО след като премахнат фалшификациите от историята си и езика на омраза към нас. Точно както направиха гърците. Не може Византийския император да се нарича Василий Българоубиеца а тия да твърдят че Цар Самуил е македонски цар. За Гоце Делчев и останалите спорни въпроси да не говорим изобщо. Примерите са десетки
BGanio
на 28.03.2022 в 16:26:41 #2Нека точно по тази тема не го критикуваме прекалено, защото възелът е толкова преплетен и затегнат, че е по-добре да се разсече може би, както е го е правил Ал.Македонски. Но поне войната сега ни показа някои неща и от по-различна призма. Най-малкото виждаме как се спекулра с понятието "фашизъм" и колко разделено е нашето общество и манипулирано и нашето съзнание. Отук и парадоксите - от една страна се сърдим, че македонците ни наричат "фашисти", а пък от друга страна някои тук продължават да твърдят, че у нас е имало фашистко управление и те са се борили срещу него. И не е само това, но дано накрая намерим компромисна формула, защото във времена на войни като сегашната не е момента да се караме. Сега на примера на Украйна и Русия се вижда, че и с лошо не стават тия работи, а бавно, постепенно, с търпение и добрн воля и от двете страни. Иначце може обратния резултата да се получи, а нямаме интерес от това нито сега, нито за в бъдеще.
gpg
на 28.03.2022 в 16:20:22 #1Наслушах ме се на празни приказки от 4-ната коалиция и техния глашатай Кире. Много напредък много нещо във всички сфери. Освен главоломно взимане на заеми в милиарди които друг после ще връща -не съм видял нищо положително. Тия гамени ще ни предадат националните интереси и ще пуснат македонците без никаква промяна да има от тяхна страна относно отношението им към нас и чудовищното изопачаване на историята за наша сметка. Ще има бунтове по въпроса но на тия не им пука особено и ще си бият камшиците когато си свършат зададените им задачи.