Веднага след като британците гласуваха за "Брекзит" властите в Полша обърнаха поглед към възможността да привлекат хиляди работни места във финансовата сфера, които ще бъдат преместени от Лондон. От страната се надяваха да привлекат банките с многобройната си работна ръка, ниските цени за наем на офиси и бързо развиващата се икономика.
Полша обаче е напът да стане доста по-непривлекателна за големите имена във финансовата сфера, след като увеличи данъчната тежест за хората с по-високи доходи. А именно такива биха били тези, идващи от британската столица, пише Bloomberg.
Долната камара на парламента във Варшава одобри законодателни промени, според които се премахва горната граница на социалноосигурителните вноски за заплати, надхвърлящи 127 890 злоти или 36 хиляди щатски долара годишно. Хората с възнаграждения над тази граница ще трябва да плащат допълнителни налози, предвиждат измененията.
Това от своя страна би повишило разходите на банки, като JPMorgan, UBS и Goldman Sacha, които заявиха, че могат да преместят част от операциите си в Полша.
Предложението за подобни промени е "червена светлина" за компаниите, обмислящи инвестиции в страната, смятат от Association of Business Service Leaders, в която членуват Google, HSBC, Orange Poland и други фирми, даващи работа на над 150 хиляди души в държавата.
Според асоциацията новите законодателни изменения ще засегнат една трета от хората, заети в дейности, като счетоводни услуги, технологии, както и над 60% от тези в областта на изследванията и развитието (R&D).
"Бързането с въвеждането на новите правила показва, че правителството игнорира нуждите на предприемачите, които създават стойностни работни места", посочват от групата.
За да влезе в сила законопроектът, той трябва да бъде одобрен от Сената на 5 декември и след това да бъде подписан от президента Анджей Дуда.
Ако промените бъдат приети, те ще засегнат най-добре платените 1,4% от данъкоплатците в Полша, които са общо 25 милиона души. Също така това ще добави 29 милиарда злоти към приходите в хазната през следващото десетилетие.