От 1 юли 2019 г. таванът за всички пенсии ще бъде увеличен на 1 200 лева.
Това обяви финансовият министър Владислав Горанов след срещата на управляващите със синдикалните организации на КНСБ и КТ "Подкрепа" в Министерския съвет.
Горанов обясни, че по време на срещата със синдикалните организации е била обсъдена възможността за подоходната политика през следващата година, както и за защитата най-уязвимите групи заради промяната на цените на енергоносителите.
Таванът по естествен път ще отпадне тогава, когато пенсиите се изчисляват на базата на целия осигурителен живот на съответния гражданин, отсече финансовият министър.
"Промените в пенсионната формула и всички несъвършенства в нея не ни дават основание с лека ръка да преценим, че трябва да отпадне таванът. Има изкривявания в пенсионната формула, натрупани в годините и свързани както с индивидуалния коефициент, така и с превърнатия осигурителен стаж за някои категории работници", изтъкна Горанов.
Той уточни, че периодите, от които се изчисляват пенсиите в различните години, са се променяли и са лимитирали, така че се получават едни изкривявания, които разкъсват връзката между осигурителния принос и изчисления размер на пенсиите.
Горанов добави, че увеличението на тавана до 1200 лева ще реши 90% от проблема с увеличаването на размера на пенсиите, но няма да допусне неоснователно получаване на незаработени пенсии, които са изчислени на база на натрупаните промени в пенсионната формула в размери, които не са свързани с приноса на хората.
Финансовият министър посочи, че в България има едни екстремно високи пенсии, които заради метода, по който се изчисляват, заради пенсионната формула, която се е променяла през годините и спецификите в нея, би могло да се смята, че са необосновано високи и нямат връзка с приносите.
Горанов подчерта, че се планират и промени в пенсионната формула, които ще изчистят до голяма степен всички тези натрупани несъвършенства.
Финансовият министър увери, че всичко, което се прави в тази посока, е за усъвършенстване на формулата и премахване на изкривяванията в нея, водени от принципа на осигурителния принос и ползваните права.
Лидерът на КНСБ Пламен Димитров коментира, че освен увеличението на тавана на пенсиите на 1 200 лева са предвидени и други мерки. Ще се увеличат с 50% средствата за енергийно подпомагане, като по груби сметки това прави около 40 млн. лева, подчерта Димитров.
"Как ще бъдат разпределени средствата, предстои с Агенцията по социално подпомагане и съответните компетентни структури да договорим и да прецизираме точно", обясни синдикалистът, допълвайки, че в последните месеци всички виждаме, че има нужда от мерки, които да повлияят на отделните категории в обществото за компенсиране и повишаване на техните доходи.
През зимата разходите на домакинствата обичайно нарастват с около 20%. Увеличените цени на газа и влиянието им по веригата също са основание да се мисли за подобни стъпки, отбеляза Димитров. Финансовият министър Владислав Горанов допълни, че тепърва предстои да се реши дали да се увеличи обхватът на помощта или размера ѝ.
На брифинга присъстваха още лидерът на КТ "Подкрепа" Димитър Манолов, както и вицепремиерът и лидер на НФСБ Валери Симеонов.
halo
на 04.10.2018 в 14:43:54 #2Какво толкова, един пенсионер ще получава повече от един СЕГА реално работещ. Въпросът е колко са на брой тези пенсионери.
Comon Sense
на 04.10.2018 в 13:04:05 #1За кого е това решение, когато повечето пенсионери ме взимат и 300 лв пенсия? Вратичка за свои хора отново - няма край шуро-баджинащината.