Становище срещу презастрояването на Черноморието внесоха в Министерския съвет представители на неправителствени организации. Те негодуват срещу "нетърпимата презастроена среда на крайбрежието ни и ограничаването на гражданските права", съобщи БНР.
Тома Белев от Асоциацията на парковете в България поиска да се направи цялостна оценка на променяния над 20 пъти Закон за управление на Черноморското крайбрежие и анализ на прилагането му.
"Това е във връзка с процеса, който приема в момента Народното събрание на второ четене. Считаме, че измененията не са достатъчни, трябва да са малко по-категорични, за да може да се гарантира както опазването на дюните и плажовете, така и развитието на туризма, включително на къмпинг туризма", каза Белев.
В момента Законът за устройство на черноморското крайбрежие предвижда много строги мерки върху белите, сивите и облесените дюни, но в същото време няма никакви мерки върху зараждащите се дюни", коментира Белев.
Припомняме, че още в началото на годината скандал предизвикаха редица строежи по Черноморието - Алепу и къмпинг "Градина" и "Арапя", "Смокиня" което принуди и директорът на ДНСК да лични на проверка на място. За унищожаването на дюните край "Смокиня" дори се стигна и до официални обвинения от прокуратурата. Тези скандали бяха затрупани обаче от разразилия се с апартаментите на властта, а после и с къщите за гости строени по оперативни програми и с европейски средства.
През април месец обаче беше сигнализирано отново за строеж по Черноморието - този път край екоплажа в защитената местност Иракли.
В началото на май месец пък отново се разгоря дискусия по темата за къмпингуването.