Всяка година в света се дават по около 1 трилион долара за подкупи. Това се посочва в информация на Организацията на обединените нации, публикувана по повод на Международния ден за борба с корупцията.

Освен това в резултат от корупционни практики държавите се лишават от приходи в размер на $2,6 трилиона - сума, равняваща се на 5% от глобалния брутен вътрешен продукт. Според данни на Програмата за развитие на ООН (ПРООН), в развиващите се страни, свързаните с корупцията щети превъзхождат обема на предоставяната им официално помощи десетократно.

От ООН подчертават, че подкупите и корупцията са сериозни престъпления, които подкопават социално-икономическото развитие на всяко общество. И нито една страна или регион не е застрахован от това явление.

Посочените суми са зашеметяващи, но още повече възмущава това, което се крие зад финансовите машинации - свят на страшна нищета и неравенство, нарастващо изкривяване в разпределението на доходите и политиките на държавните разходи, подчертава Патрик Келърс от ПРООН.

Показателни в това отношение са мащабите на укриване на данъци и нерегламентирани богатства в офшорните зони.Позовавайки се на анализи на Oxfam International, експертът посочва, че само африканските държави губят от укриване на данъци около 14 милиарда долара. Ако тези средства се използват за здравеопазване в регион, би могъл да се спаси живота на 4 милиона деца. Или ако се дадат за образование, всяко африканско дете би могло да посещава училище.

Барометърът на глобалната корупция за 2017-а, който изчислява Transparency International, показва че 38% от хората, живее по чертата на бедността в Азиатско-Тихоокеанския регион, плащат подкупи под някаква форма за да получат достъп до публични услуги, пише 1prime.ru.