Заплатите в предприятия в страната с над 100 души вече ще се изплащат само по банков път. Това решиха депутатите с промени в Закона за ограничаване на плащанията в брой, които бяха направени чрез проектобюджета за 2023 г.
Текстовете подкрепиха от ГЕРБ-СДС, "Продължаваме промяната-Демократична България" (ПП-ДБ) и ДПС. "Възраждане" и "Има такъв народ" гласуваха "против", а от "БСП за България" се въздържаха, съобщава БТА.
Контекст: ЕС от години насърчава преминаването от кеш към банкови преводи с цел пресичане както на прането на пари, така и на злоупотребите при заплащането на трудовите възнаграждения.
В България е въведен максимален размер на плащанията в брой от 10 000 лв., но например в Гърция той е едва 500 евро. Във Франция и Италия е съответно 1000 евро и 3000 евро. Тези лимити засягат и плащането на заплати.
Има обаче и държави като Австрия, Германия и Ирландия, в които плащанията в брой не са ограничени. Плащането на заплати "на ръка" в общи линии не се преследва - стига да е съпроводено със съответната отчетност.
Детайли: Първоначално се предлагаше плащанията на трудовите възнаграждения да се извършват само чрез превод или внасяне по платежна сметка в предприятия с над 50 работещи и този текст не беше подкрепен от бюджетната комисия. В пленарната зала, по предложение на Венко Сабрутев (ПП-ДБ), беше прието тази мярка да важи за работодатели с повече от 100 наети лица. От задължението за плащане по банков път са освободени малките фирми и еднодневните трудови договори в селското стопанство.
Министърът на финансите Асен Василев увери, че се прави всичко възможно тази мярка наистина да е за изсветляване, а не да тежи на българските работници, особено на тези, които са на много малки заплати.
Има излязла декларация на Асоциацията на банките, че членовете ѝ ще направят базисната банкова сметка да е без такса и да може да се тегли до размера на минималната работна заплата също без такса, посочи той. Говорихме и с "Борика" във всички пощенски клонове да се инсталират терминали, на които да може да се тегли също без такса, така че точно в малките населени места един път да има достъп до терминали, втори път - тези тегления да са без такси, добави Василев.
Министърът на финансите допълни, че при превода на заплатата няма да бъде удържана такса, но, за да бъдат освободени работещите от такси за обслужване и теглене на собствен банкомат (банкомат на банката, която е издала картата), трябва да се приемат още текстове, които в момента се подготвят.
Още нещо: Прагът, при който трябва да се плаща дивидент по банков път, ще бъде 1000 лева, приеха още депутатите по предложение на Мартин Димитров (ПП-ДБ). Първоначално Министерството на финансите предлагаше този праг да е 500 лева.
projekt
на 28.07.2023 в 16:18:15 #2То хубаво, ама......а ще направят ли отчетност за безочетните пари които получават в момента депутатите и никой не знае за какво и как се харчат, както и за какво точно им се дават
no-noi
на 28.07.2023 в 12:32:16 #1То идеята е хубава ама въпросните политици от правителството в момента обикновено представят точно обратното на това дето ще се случи