Разликите между президентските избори в САЩ и гласуването на Великобритания да напусне Европейския съюз не могат да бъде съвсем ясно изразени. Всъщност анализатори откриват в на пръв поглед двете различни събития много общи характеристики, пише CNBC.

Ако се върнем назад във времето, когато Великобритания шокира света, като обърна гръб на Европа, резултатът на вота напълно си противоречеше с повечето предварителни проучвания, според които в последния момент страната щеше да реши да остане част на ЕС.

В следващите седмици след окончателното гласуване някои граждани, гласували „за”, започнаха да се разкайват за дадения от тях вот, като споделяха, че са гласували за протест срещу правилата на ЕС, а не за буквално напускане.

Наравно с това започнаха да валят коментари, които подценяват силата на общественото мнение.

Такъв отзвук може имат и президентските избори в САЩ, които предстои да се проведат на 8 ноември, когато Хилари Клинтън и Доналд Тръмп ще премерят сили за мястото на държавен глава.

Подобно на референдума във Великобритания, така и изборите в САЩ имат сериозен потенциал да се превърнат в изненада за избирателите.

Проучвания на социолози и политически анализатори измежду обществените нагласи сочат, че в последните две седмици значителна засилка е взела Хилъри Клинтън, но ексцентричният богаташ може ненадейно да я изпревари и да вземе преднината.

Клинтън може да пострада от апатия сред избирателите и везните да не се наклонят в нейна полза. В същото време въпреки смесените чувства от страна на гласоподавателите към Тръмп, милионерът може да спечели вота и американци да гласуват за него, за да изразят недоволството си от политическото статукво в страната.

Шумът, с който е заобиколен Тръмп по време на кандидатпрезидентската си кампания, означава, че той е бил в очите на обществеността през повечето време. С добра или лоша репутация - повече се говори за него в общественото пространство и това може да обърне прогнозите, както стана с първоначалните изчисления за изхода от референдума във Великобритания.

Анализатори смятат, че  Клинтън може да има предимство от гледна точка на политиката, докато Тръмп често е обвиняван, че е с неясна стратегия. Както гласуването за Brexit показа – обратът може да се случи неочаквано.