Ще бъдат осигурени пари за зимното почистване на пътната мрежа, въпреки заканите на бранша, че такова може и да няма. Това увериха на брифинг след заседанието на Министерския съвет министърът на регионалното развитие и благоустройството Виолета Комитова и заместник-министърът на правосъдието Иван Демерджиев.
Комитова отново подчерта, че сегашната власт няма отношение към липсата на пари за фирмите и прехвърли топката към предишното управление на ГЕРБ. "Подписани са договори за милиард и половина без да има такива средства в АПИ. Парите за пътно поддържане са изчерпани още в края на март 2020 г.", допълни тя.
"Тези договори не са обезпечени бюджетно и са подписани, меко казано, по ръба на закона. Много добре запознахме фирмите с този факт, а те проявиха разбиране", добави заместник-шефът на правосъдното ведомство.
Вариантът, който предлага държавата - дейностите за поддържане на пътната инфраструктура, свързани с живота и здравето на хората, да се изпълняват до края на май догодина, а подписаните договори за текущи ремонти да се развалят, като парите за изпълнената вече работа да бъда изплатени по следдоговорна процедура.
"За мен е странно в момента, в който водим конструктивни разговори, да се провеждат протести", озадачен бе Демерджиев. Припомняме, че днес пътищарите организират протест освен в центъра на София и в различни точки на страната. Те са подкрепени от браншова организация и на строителите.
Утре се очаква окончателното предложение от страна на държавата, а министрите очакват именно в утрешния ден да бъде намерено решение на казуса. Но успокояват - зимно поддържане на пътищата ще има, поне колкото зависи това от усилията на държавата.
Припомняме, общо 3,7 милиарда са задълженията на държавата към строителни фирми, но от финансовото ведомство признават само въпросните 1,3 милиарда. Останалите договори са дадени на прокуратурата. Дължимите суми са следствие от допълнително възложени задачи на фирмите в нарушение на Закона за обществените поръчки, а от предишните правителста са изплащани в края на годината с министерски постановления от бюджетния излъшък.
За дължимите от държавата пари финансовият министър от първото служебно правителство Асен Василев настояваше да получи санкцията на парламента за изплащането на тези допълни договори на пътните строители, но депутатите му отказаха.