Луксозните апартаменти с голяма площ в реномирани квартали се продават по-бързо от всякога през последните месеци. Това заяви пред BTV Анас Хамид, който е брокер в голяма агенция за недвижими имоти.
"Заради все по-рядкото предлагане в София и тъй като има огромно търсене, имотите, които се продават са все по-малко", обяснява той.
Скокът на цените на имотите през последната година е невиждан. "От миналата година до сега има 37% вдигане на цените. Това е така, защото е по-голямо търсенето на пазара в момента и това реално вдига цените. Основният казус е с банките, защото банките дават ипотечни кредити и дават много добри лихви", обясни Хамид.
БНБ въведе нова мярка за банките, като ги принуждава да гарантират с два пъти по-голям собствен капитал всеки даден ипотечен кредит. Според финансиста Никола Янков мярката на народната банка е знак, че имотният пазар вече е рисков.
"Говорим за 60 хиляди нови жилища продадени първите 6 месеца на годината. Това са между 6 милиарда лева и 6 милиарда евро в зависимост от големината на жилището и къде са тези апартаменти. Над 1 милиард от това са финансирани от ипотеки и над 5 милиарда от собствени средства. Това са преди всичко готови пари, които са спестени пари", обяснява Янков.
Цените се вдигат от хората готови да купят със собствени спестявания, а останалите взимат ипотечни кредити на вече високите цени. Експерти наблюдават, че голяма част от имотите се купуват заради страха на хората от инфлацията, а не защото са им необходими.
"Имотният балон е вече факт. Това се забелязва от централната банка, забелязва се и от много икономисти. Голяма част от тези покупки са финансирани от ипотечни кредити. Ако след 5 години същите тези хора, които днес наливат милиарди в имоти, решат голяма част от тях да си ги вземат обратно, тогава цените, ако днес купувате за 100 единици едно жилище, тогава е възможно да го продадете за 80 или 70 единици", обяснява експертът.
Терен за милиони в скъпите квартали
В колкото по-скъпи и желани квартали са имотите, толкова по-лесно се продават, споделят брокери. Затова и празни терени в най-скъпия район на София - Докторски паметник, се продават за милиони. Например терен от едва 264 квадратни метра струва 2,1 милиона евро.
"Време е българите, поне тези с финансови възможности, да потърсят алтернативи за парите си. Има такива алтернативи. Най-нормалното нещо е да се инвестира чрез инвестиционни сметки на глобалните финансови пазари, които дават доста предимства в сравнение с имотите в България", съветва Никола Янков.
С около 50 хиляди души намалява населението на България всяка година, а около 60 хиляди са новите жилища, продадени през последната година.
lordoftravels-lightpower
на 21.12.2021 в 13:21:52 #4Няма Балон, цените на всичко глобално се вдига заедно със средната заплата, инфлацията и тн. От 20 години чета статии за т.н "балон", а цената на панелката от 20 години само се е повишила! Имотите са единствения сигурен актив в които всеки българин вярва и това ще остане така в манталитета ни, така че не ми говорете за балони!
projekt
на 30.09.2021 в 23:44:49 #3в момента цените на имотите с подобни на 2008-2009. това означава че ако си купил имот през 2009 г сега си почти нула на нула. ако сметнеш обаче разходите за покупка на имота, ако сметнеш разходите за евентуална продажба, ако сметнеш разходите за данъци и поддръжка през годините......ти си поне 10-15% на загуба. ако обаче си купил в кризата на 600-700 евро и го продадеш на 1200-1400 евро това вече е далавера. да купуваш на сега на 1200-1400 евро си е набутвация, ако пък ползваш и кредит реалната цена след изплащането е 2000-2500 евро което е непродаваемо, дори и след 10 години
alexander-dichev-mtEpsUC9
на 30.09.2021 в 22:08:46 #2До liubo-liubov Любчо май си проспал периода 2009-2013г. и какво тогава се случи с цените на имотите в БГ. Тогава наляво и надясно "Експерти" - брокери разправяха, няма балон цените само нагоре и изведнъж пряс цените паднаха с около 50%. 200к апартаменти празни, продължаващо бясно строителство, намаляващо население на БГ и т.н. Всеки може да говори и манипулира както си иска, който захапал, захапал.
liubo-liubov
на 30.09.2021 в 11:35:51 #1И кои са тези експерти? 15 години слушаме едно и също. Разберете, че няма балони, малони а има обезценяване на парите! Не се научихте експертите. Всички стоки и услуги растат!! Отделно да кажа на експертите, че инфлацията пряко се отразява на имотите. Цените плавно ще растат в следващите 2-5 години, а като приемем еврото ще изравним цена на кв/метър в европейските столици. Времето на символичните цени свърши у нас...