Москва е най-привлекателният град за инвестиции в Европа. Това сочат резултатите от изследване на PricewaterhouseCoopers и Urban Land Institute от 2008 г. за новите тенденции на европейския пазар на недвижими имоти. Анкетирани са 485 експерти, обхванати са 27 държави.

 Миналата година руската столица все още заемаше 18-то място в класацията, припомня „Ведомости". Сега Москва се признава за най-привлекателно място за инвестиции и строителство, както и за покупка на всякакви видове търговски площи. „В Москва има остър недостатък на съвременни офиси ... Този пазар има огромен потенциал и още не е изучен детайлно" - пише в доклада.

Вчера средната цена на жилищата в Москва премина психологическата бариера $5000 за квадратен метър и достигна $5021 за 1 кв. м. Нивото $4000 бе преминато през октомври 2006. Впрочем това е номинален ръст, предизвикан от падането на долара, напомнят руските експерти. В рубли, за същия период цените на имотите са поскъпнали с 11%, докато инфлацията в страната за 2007 г. е 11.9%.

В Москва има недостиг на качествени имоти във всеки сегмент на пазара - и хотели, и търговски центрове, и офиси, потвърждават експертите. Най-добър индикатор за търсенето на офиси е много ниския брой незаети площи - 3-4%, докато на един стабилен пазар този показател е 10 - 12%.

Президентът на влиятелната Mirax Group коментира, че никъде другаде в Европа няма подобен обем на пазара, както в Москва. В Москва ежегопдно се строят 5 млн. кв.м. нови недвижими имоти, докато в Париж 1 млн. кв.м. Средната норма на доходност в Европа за инвеститора не надхвърля 10%, докато в Москва тя е 12-16%, отбелязва представител от Knight Frank.

Обаче компенсация за подобна доходност са най-високите в Европа рискове. Без руски партньори чужди инвеститори трудно могат да получат достъп до строителни петна. Има жалби срещу качеството на строителството, подизпълнителите са недостатъчно. Един от участниците в изследването е обрисувал московския пазар на недвижими имоти като сложен: „Цените вече са луди, но те няма да паднат, докато петролът остава скъп".

Всъщност който иска висока възвращаемост, трябва да е готов на рискове: най-големите пари се печелят по време на кризи и войни.

Париж, години наред заемащ първото място в този рейтинг на PwC, се смъкна на пета позиция. Лондон, миналата година втори, за пръв път не попадна в десетката на най-привлекателните градове за инвестиции и строителство. Великобритания, както и САЩ, изживява кризата в имотния пазар по-остро от другите. Едновременно с това ирландската столица Дъблин се е смъкнала с 7 места в класацията до последното 27мо място.

За отбелязване са четирите германски града попаднали в класацията: Франкфурт, Берлин, Мюнхен и Хамбург. Икономическите фундаменти показват, че Германия е водещ пазар и „хората имат желание да бъдат там". Други европейски градове с висок инвестиционен рейтинг са Лион, Стокхолм и Хелзинки, докато Прага и Варшава имат добри перспективи за развитие.

Според авторите на изследването, определящите качеството на живота в градовете екологични фактори играят все по-голяма роля за инвестиционните решения.