Миналата година руската столица все още заемаше 18-то място в класацията, припомня „Ведомости". Сега Москва се признава за най-привлекателно място за инвестиции и строителство, както и за покупка на всякакви видове търговски площи. „В Москва има остър недостатък на съвременни офиси ... Този пазар има огромен потенциал и още не е изучен детайлно" - пише в доклада.
Вчера средната цена на жилищата в Москва премина психологическата бариера $5000 за квадратен метър и достигна $5021 за 1 кв. м. Нивото $4000 бе преминато през октомври 2006. Впрочем това е номинален ръст, предизвикан от падането на долара, напомнят руските експерти. В рубли, за същия период цените на имотите са поскъпнали с 11%, докато инфлацията в страната за 2007 г. е 11.9%.
В Москва има недостиг на качествени имоти във всеки сегмент на пазара - и хотели, и търговски центрове, и офиси, потвърждават експертите. Най-добър индикатор за търсенето на офиси е много ниския брой незаети площи - 3-4%, докато на един стабилен пазар този показател е 10 - 12%.
Президентът на влиятелната Mirax Group коментира, че никъде другаде в Европа няма подобен обем на пазара, както в Москва. В Москва ежегопдно се строят 5 млн. кв.м. нови недвижими имоти, докато в Париж 1 млн. кв.м. Средната норма на доходност в Европа за инвеститора не надхвърля 10%, докато в Москва тя е 12-16%, отбелязва представител от Knight Frank.
Обаче компенсация за подобна доходност са най-високите в Европа рискове. Без руски партньори чужди инвеститори трудно могат да получат достъп до строителни петна. Има жалби срещу качеството на строителството, подизпълнителите са недостатъчно. Един от участниците в изследването е обрисувал московския пазар на недвижими имоти като сложен: „Цените вече са луди, но те няма да паднат, докато петролът остава скъп".
Всъщност който иска висока възвращаемост, трябва да е готов на рискове: най-големите пари се печелят по време на кризи и войни.
Париж, години наред заемащ първото място в този рейтинг на PwC, се смъкна на пета позиция. Лондон, миналата година втори, за пръв път не попадна в десетката на най-привлекателните градове за инвестиции и строителство. Великобритания, както и САЩ, изживява кризата в имотния пазар по-остро от другите. Едновременно с това ирландската столица Дъблин се е смъкнала с 7 места в класацията до последното 27мо място.
За отбелязване са четирите германски града попаднали в класацията: Франкфурт, Берлин, Мюнхен и Хамбург. Икономическите фундаменти показват, че Германия е водещ пазар и „хората имат желание да бъдат там". Други европейски градове с висок инвестиционен рейтинг са Лион, Стокхолм и Хелзинки, докато Прага и Варшава имат добри перспективи за развитие.
Според авторите на изследването, определящите качеството на живота в градовете екологични фактори играят все по-голяма роля за инвестиционните решения.