Проучване на агенции за недвижими имоти показва, че 90% от хората, купуващи апартаменти в столицата, държат да закупят и паркомясто, което обаче е незаконно. И въпреки че доста хора вадят големи суми за паркомясто, малко от тях знаят, че може би те не са законни собственици на мястото, на което паркират автомобила си. Този проблем изниква след последната промяна на Закона за устройството на територията.

"Всеки смята, че като е заплатил дадената цена е купил реалното паркомясто. Съседът им обаче, който също е купил 1/20 идеална част от подземния гараж, спокойно може да претендира за същото място". Това обясни в срутрешния блок "Здравей, България" на Нова телевизия депутатът от ГЕРБ и член на правната комисия в парламента Емил Радев.

Според него проблемът може да бъде разрешен, ако всички съсобственици в подземния гараж подпишат договор и си разпределят паркоместата. Това обаче води обикновено до разправии сред хората.

Самото паркомясто не е самостоятелен обект, съгласно законодателството, така както е гаражът. В центъра на София и другите големи градове едно паркомясто върви от 5 до 15 хиляди евро, което е незаконно.

"На практика строителите може да продават паркомясто на тротоара, ако тротоарът е разграфен на паркоместа още при залагането на проекта", уточни депутатът от ГЕРБ. Той обясни още, че ако човек е закупил идеална част от подземния гараж, той може да продаде паркомястото си, но със съгласието на останалите съсобственици. Ако обаче е учредено само право на ползване върху дадено паркомясто, те не могат да го продадат и в този случай изгарят с парите, които са дали за него.

Именно затова според Емил Радев е нужен ясен законодателен регламент. "Ние работим в тази насока, създадохме работна група и предлагаме паркоместата да станат самостоятелен обект, което ще даде право да се продават отделно точно обозначеното паркомясто", поясни депутатът от ГЕРБ.