Компания за недвижими имоти, ръковедена от тайландския милиардер Чароен Сиривадханабхакди Frasers Logistics & Commercial Trust (FLCT) ще купи шест индустриални склада в Европа за 414 милиона милиона долара. Новината идва на фона на увеличеното търсене на площи за съхранение, предава Forbes.
Складовете, които ще купи компанията се намират в Германия, Холандия и Великобритания. "Великобритания и Германия са двата най-големи пазара на електронна търговия в Европа и са сред първите десет в световен мащаб", се казва в изявление на FLCT.
Пандемията Covid-19 засили електронната търговия на фона на мерките и карантината в редица държави по света, за да се ограничи разпространението на вируса. Това засили търсенето на логистични имоти и в частност складове.
Компанията ще купи общо шест имота в Европа. От тях два са във Великобритания. Там се очаква търсенето на индустриални имоти да се утрои през следващите четири години , движено от електронна търговия според FLCT и оценки на Knight Frank. Компанията купува имотите във Великобритания от британската компания IM Properties. Те са с обща площ от 61 213 квадратни метра и са близо до вторият по големина град в страната Бирмингам. Сред наемателите на имоти са Hermes и BASF.
Четирите други имота с обща площ от 62 115 квадратни метра представляват три склада в Германия и един в Холандия. Част от финансирането на сделката ще дойде от компанията, която е продала 240 милиона акции, а останалата част от заеми.
Активите на Frasers Property са около 39,2 милиарда щатски долара към март 2021 г. 76-годишният Сиривадханабхакди пое контрола над компанията след успешното и придобиване от Fraser & Neave през 2013 г. Предприемачът и милиардер е на второ място сред най-богатите хора в Тайланд в списъка на милиардерите според Forbes, като богатството му се оценява на стойност 13,5 милиарда долара.
Тенденции
През 2020 г. последиците от пандемията бяха различни в различните сектори на бизнес имотите в Европа. Цената на търговските площи намаля, тъй като те бяха най-тежко пострадалият сектор. Към края на 2020 г. търговските площи все още не бяха започнали да се възстановяват за разлика от останалите сектори. Цените в офис сектора също намаляха, тъй като той е най-зависим от икономическия цикъл според изследване на Edmond de Rothschild Economic Research от началото на месеца.
Индустриалните и логистични имоти обаче се възползваха от кризата, като дори засилиха тенденции, започнали няколко години по-рано. Според прогнозите индустриалният и логистичен сектор ще постигне силен растеж и през 2021 г., въпреки че цените няма да растат толкова толкова колкото през 2020 г.Сектор трябва да се възползва от желанието за засилване на контрола върху доставките и разпределителните вериги в Европа. Най-силен се очаква да е растежът в Германия и Холандия, докато във Великобритания секторът ще донесе добри изненади.