В цяла Европа ръстът на цените на жилищата рязко се е забавил през втората половина на 2007 година, сочат данните от изследване на Rics, на което се позовава британската медия ББС.

Според Кралската асоциация на сертифицираните експерти в недвижимите имоти на Великобритания (Rics), по-високите лихви, а не кредитният недостиг, са били първопричината за забавянето.

Предвижда се още забавяне на ръста на цените през 2008 г., като по сравнение с континента, Великобритания има изгодна позиция цените на имотите да се стабилизират. Цените на имотите през 2007 г. са се покачили най-силно в Полша и са се понижили най-силно в Ирландия.

Относно лихвите, които са причинили проблемите на пазара, те не се покачват толкова бързо както при предишните кризи и това „дава оптимизъм, че сегашната корекция няма да е твърде голяма". Последните кризи на пазара на недвижими имоти през 1990те са се отразили далеч по-силно на европейската икономика по сравнение със сегашната.

Но инфлацията в Еврозоната е по-висока от целевата стойност на ЕЦБ от 2% и лихвените нива могат отново да бъдат покачени. В страни като Ирландия и Испания ипотека с променливи лихви е обичайната практика и много собственици могат да бъдат сериозно засегнати.

Перспективите на пазара на жилища през 2008 г. зависят от лихвените равнища, твърди се в доклада на Rics. Повторение на кризата на вторичните ипотеки от САЩ в Европа не е особено вероятно предвид разликата в ипотечните пазари между двата континента.  

В Ирландия цените са паднали с 7% (реално почти с една десета) през миналата година. По-тревожно, една пета от жилищата обявени за продан в Ирландия през януари 2007 г. са все още на пазара след 10 месеца. Броят на разрешенията за строителство на нови жилища в Германия е намалял с 40% през миналата година.

В Кипър, нов член на Еврозоната, жилищата са поскъпнали значително през 2007 г., вероятно заради новите перспективи, които дава общата валута, и прилива на инвеститори.

В Балтийските страни цените на имотите в периода 2000 - 2006 са скочили с 200%. В началото на миналата година цените на жилищата в Прибалтика са продължили да се покачват, но в края на 2007 поскъпването от първите месеци е било изтрито, особено в Естония и Латвия. В Полша поскъпването на имотите е най-съществено, но продажбите на новопостроените апартаменти във Варшава значително са спаднали в края на 2007.

Инфлацията на цените на жилищата през втората половина на 2007 е намаляла във Великобритания, Холандия и Швеция. Пазарът на имоти във Великобритания е бил най-силен в Европа през миналата година и през 2008 г., тъй като се очакват понижения на водещата лихва, търсенето ще остане високо.

В момента на сайта на Кралската асоциация на сертифицираните експерти е публикувано резюме на изследването върху 16 страници. Целият текст на доклада на Rics ще бъде публикуван в началото на април и най-вероятно ще съдържа данни и за България: развитието през 2007 и някои насоки за 2008 г. на пазара на недвижими имоти. Според предишния доклад на Rics, след Полша поскъпването на имотите в България бе на второ място в Европа.