Законът за търсенето и предлагането е основен принцип на всеки свободен пазар и всеки е запознат с него. В момента обаче на пазара в САЩ той бива подкопаване от странни събития на пазара на недвижими имоти.

"Когато става въпрос за жилищния пазар, законите на търсенето и предлагането изглежда вече не се прилагат", коментира икономистът Дейвид Розенберг.

Ситуацията в момента на пазара е меко казано странна. Предлагането на жилища за продажба нараства, докато търсенето на жилища намалява. И все пак цените на жилищата продължават да достигат рекордни стойности.

Продажбите на съществуващи жилища спаднаха до четиримесечно дъно през май до 4,11 милиона жилища, което представлява годишен спад от 2,8%, докато съществуващите жилища скочиха с 18,5% на годишна база през май.

Нова заплаха за жилищния пазар в Гърция - инвестициите в имоти се сриват

Нова заплаха за жилищния пазар в Гърция - инвестициите в имоти се сриват

Правителството иска да инжектира пари на пазара чрез субсидирани заеми

"Натрупаните непродадени жилища са най-високото си ниво от юни 2020 г.", смята Розенберг.

Но, въпреки намаляващото търсене, измерено чрез спада в продажбите на съществуващи жилища и нарастващото предлагане, средната цена на жилищата скочи с 5,8% на годишна база до рекордните 419 300 долара през май.

Търсенето е на четиримесечно дъно, предлагането е на четиригодишен връх, а цените са на безпрецедентни високи, смята икономистът.

Вероятно обяснението е, че недвижимите имоти са много регионален, локализиран пазар, като някои области са по-силни от други. Тексас и Флорида, например, отбелязаха спад на цените на жилищата на фона на бума в предлагането на жилища за продажба.

Другата част от уравнението е свързана с лихвите по ипотечните кредити, които се движат на върхови нива от няколко десетилетия (около 7%). Това блокира много потенциални купувачи на жилища и изключва потенциални продавачи, които не искат да рефинансират следващата си покупка на жилище при по-високи лихви, като по същество замразява пазара.

Някои очакват цените на жилищата да продължат да растат, след като Федералният резерв намали лихвените проценти. Пазарите очакват централната банка да направи първото намаление на срещата през септември, според CME FedWatch Tool.

По-ниските лихвени проценти по ипотечните кредити могат да намалят разходите по заеми, но също така биха стимулирали търсенето, тъй като повече кредитополучатели се втурват обратно на пазара.