И във водата в Хасково уранът бил в норма, но остава препоръката водата да се ползва само за хигиенно-битови цели, според неокончателните резултати от изследванията. Препоръката е до получаване на крайните резултати, съобщиха от МС.
Към момента, след като бе променено водоподаването в града, показателите за съдържанието на естествен уран при краен потребител са в границата на нормата съгласно изискванията на Наредба № 9 за качествата на водата, предназначена за питейно-битови цели.
Резултатите от изследването на общата алфа активност показват превишения на контролните нива. Предприети са действия за установяване на причината за повишената алфа активност, като се изследват проби от питейна вода за радионуклиди. Резултатите от тези изследвания ще позволят окончателната оценка на риска.
Това става ясно от доклада на междуведомствената работна група с резултатите от последните анализи на питейната вода в Хасково. Документът бе приет от трима служебни министри, които ще го предадат на приемниците си в редовното правителство, увериха от МС.
Тримата министри са вицепремиерът и министър на здравеопазването (МЗ) д-р Илко Семерджиев, министърът на околната среда и водите (МОСВ) Ирина Костова и министърът на регионалното развитие и благоустройството (МРРБ) Спас Попниколов.
Припомняме, в края на април по време на служебния кабинет "Герджиков" бе открито повишено наличие на уран във водата в Хасково. По-късно се появиха съмнения за качеството на водата в Първомай и Велинград.
След това се появи информация, че тези данни са били укрити и широк скандал, включително и създаване на временна комисия в парламента, която да проучва замърсяването на водата с уран.