Финансовото приложение Revolut пусна в България своето спестовно решение в различни валути - алтернативните спестовни сметки с висока доходност и реално се превърна в сериозен конкурент на съществуващите в момента инвестиционни посредници. Към 19 юни 2023 г. в Централния депозитар според Регисътра на лицензираните инвестиционни посредници на Комисията за финансов надзор има (КФН) са записани общо 79 компании. Сред най-известните сред тях са "ЕЛАНА Трейдинг", "Експат Асет Мениджмънт" и "Карол", а заедно с тях са регистрирани и почти всички банки в България.

Като алтернатива на традиционните спестовни сметки, "Гъвкавите сметки" на Revolut инвестират във фондове на паричния пазар (ФПП).

ФПП емитират акции за инвеститорите, за да финансират дейностите си, като предлагат висока степен на ликвидност, диверсификация и основана на пазара възвращаемост.

Стойността на акциите им се променя в зависимост от цената на дълговите инструменти, в които са инвестирали. Фондовете на паричния пазар трябва да поддържат високо ниво на ликвидност на активите, за да са в състояние да посрещнат ежедневното обратно изкупуване от своите инвеститори.

ФПП често се използват като алтернатива на банковите депозити, защото предлагат диверсификация на инвестициите, незабавна ликвидност и относително стабилна стойност; считат се и за сравнително безопасен вариант за краткосрочно инвестиране на големи суми в брой.

Всеки четвърти българин изобщо не спестява, а по колко пестят останалите в Revolut?

Revolut разкри по колко пари спестява средностатистическият българин

По-младите българи успяват да спестят повече от по-възрастните

Важно е да отбележим, че този вид инвестиции не са депозити и не са застраховани от Схемата за гарантиране на депозитите.

Обичайно инвестиционните посредници предлагат този вид вложения с примамливи лихви. В случая на Revolut лихвените проценти варират в зависимост от валутите и абонаментния план, като годишната възвращаемост по сметките в евро за нови клиенти е 3.75%, по сметките в британски лири - до 5.23%, а по сметките в щастски долари - до 5.33 на сто.

"При положение че Европейската централна банка увеличи лихвените проценти по депозитите на 3.75% и много традиционни банки предлагат по-консервативни краткосрочни лихви, Revolut иска да запълни съществуващата празнина с различен продукт, който следва тенденциите на пазара и отговаря на нуждите на потребителите по отношение на високи лихвени проценти без ограниченията на традиционните продукти, като например постоянство или лимити", коментираха от Revolut.

Всеки четвърти българин изобщо не спестява, а по колко пестят останалите в Revolut?

Revolut разкри по колко пари спестява средностатистическият българин

По-младите българи успяват да спестят повече от по-възрастните