Поскъпването на златото, на доставките и на труда се отразиха на цената на бижутата. Анонимна проверка на Money.bg в няколко столични бижутерии показа, че за 4-5 месеца цените златните бижута са увеличили с между 15% и 35 на сто.
В магазин за бижута в столичен мол на етикета на златна гривна е отразено драстично повишение - от 1300 лв. на 1500 лева. Като продавачът обясни, че увеличението е сходно и при останалите артикули в магазина, дори и при сребърните.
В друг магазин от популярна верига ни разказаха, че с увеличени цени пристигат новите им бижута, докато по-старите все още се продават на цените си отпреди няколко месеца.
Към момента грам 14 карата злато в семейно златарско ателие върви между 130 и 150 лева - в зависимост от грамажа на бижуто (по-леките - до 2 грама се продават на по-високата цена). За сравнение преди поскъпването цените са били около 110 лв. за грам. Същевременно цената на грам от ценния метал при замяна се е повишила до 60 лева.
Наблюденията на търговците показват, че около две трети от клиентите им желаят да продадат злато, за да се възползват от ръста в цените. Не били малко обаче и клиентите им, които имат желание да инвестират спестяванията си на фона на инфлацията в чисто злато.
Източник: iStock by Getty Images
Важно е да отбележим, че ключова роля във формирането на цената на златото играят централните банки и Международният валутен фонд. Тези финансови регулатори държат значителен дял от всички запаси злато като официални златни резерви. От друга страна цената на златото е тясно свързана с лихвите - с повишаването на лихвите (което се случва в момента) цената на златото намалява и обратно.
Друга влиятелна част от формирането на цената на златото е бижутерийната индустрия, която формира над две трети от търсенето. Претопяването на златни бижута, което представлява своеобразно рециклиране също има значение, когато става дума за цената на златото.
Източник: iStock by Getty Images