Комисия за защита от дискриминация реши, че клас "прослужено време" не е дискриминационна практика.
Решението на Комисията е взето по след разгледан сигнал, подаден работодателските организации - Асоциация на индустриалния капитал в България (АИКБ), Българска стопанска камара - съюз на българския бизнес (БСК), Българска търговско - промишлена палата (БТПП), Конфедерация на работодателите и индустриалците в България (КРИБ). Организациите смятат, че "прослужено време" е несправедливо към по-младите работници.
Те се оплакваха, че има дискриминация и при работата в публичния и реалния сектор, по признаци "лично" и "обществено положение", защото за държавните служители допълнителното трудово възнаграждение за придобит трудов стаж и професионален опит е отменено.
Искани бяха становища от Министерски съвет, от министъра на труда и социалната политика като ответни страни, и от КНСБ и КТ "Подкрепа" като заинтересовани страни.
Становищата им сочат, че аргументите на работодателските организации не могат да бъдат подкрепени и дискриминация няма. Въпросната наредбата за структурата и организацията на работната заплата (НСОРЗ) е разработена в изпълнение на Меморандума с Международния валутен фонд и препоръките към страната ни от Европейската комисия в Мониторинговия доклад за напредъка на Република България за членство в Европейския съюз и съгласно договореностите в Пакта за икономическо и социално развитие на България до 2009 г.
По мнение на социалният министър индивидуалните характеристики на работната сила са важен фактор за реализиране на висока производителност. Това е причина да се отчитат и при формиране на трудовото възнаграждение.
За да има дискриминация трябва да има неравенство. По същество допълнителното трудово възнаграждение е създадено в съответствие с принципа за защита на труда, отразен в Конституцията.
Доказателствата събрани пред КЗД не водят до извод, че е налице дискриминация, сочи решението на Комисията. Тя счита, че разпоредбата на чл. 12 от Наредбата за структурата и организацията на работната заплата не представлява нарушение на забраната за дискриминация и не създава предпоставка за дискриминация на работниците и служителите по признак "възраст", "лично и обществено положение".
halo
на 26.02.2018 в 15:00:38 #2psp_11, не хитрувай. Разговорът е за така наречените "позиции", а не за индивидуален ТД.
psp_11
на 26.02.2018 в 14:30:16 #1Заплатите се договарят и всичко зависи от работдателя. В него е и ножа и хляба.. Виж увеличението на фонд работна заплата много го изнервя. Защо ли?