Alphabet е една от около 16-те компании сред първите 50 в S&P 500, класирани по пазарна стойност, която не изплаща дивиденти. Това обаче може да се промени в бъдеще и да се отрази добре на инвеститорите, които все повече предпочитат компании, изплащащи дивиденти.

Социалната платформа Meta е друг гигант, който вероятно ще се възползва от изплащането на дивидент в бъдеще.

Google Alphabet (GOOG) и Meta са зрели, печеливши бизнеси, а зрелите, печеливши бизнеси в даден момент носят дивиденти. Те не се различават много от Apple и Microsoft. Apple например, плаща дивиденти от десетилетие, а Microsoft от двадесет години.

Все още има съмнително мнение в технологичния сектор, че компаниите в растеж сигнализират за слабост или липса на инвестиционни възможности, като изплащат дивиденти. В случаите на Alphabet и Meta вероятно е точно обратното. Дивидентът би бил знак за увереност.

"Неизбежно е Alphabet и Meta да изплащат дивиденти, като се има предвид колко пари имат в балансите си и колко печеливш е бизнесът им", казва Марк Махани, анализатор в Evercore/ISI.

"Единственият въпрос е кога."

Три световни компании с дивиденти, които си заслужават на фона на риска от рецесия

Три световни компании с дивиденти, които си заслужават на фона на риска от рецесия

Starbucks има дългосрочни перспективи за растеж и солиден опит при изплащане на дивиденти

Той вижда повече от 50% шанс за дивиденти и в двете компании след пет години. Това може да подценява краткосрочната вероятност. Подобен ход зависи от контролиращия акционер Марк Зукърбърг, главният изпълнителен директор на Meta, и председателите и контролните притежатели на Alphabet Сергей Брин и Лари Пейдж.

Махани смята, че дивидентът и в двете компании ще се гледа положително от инвеститорите и ще привлече ориентирани към дивиденти купувачи, които не могат да закупят акциите сега.

Просто погледнете основните потребителски компании като Coca-Cola (KO), PepsiCo (PEP) и Procter & Gamble (PG). Те изплащат дивиденти от десетилетия, доходност над 2% и се търгуват при по-високи оценки от повечето технологични лидери въпреки по-бавния си растеж. Това показва, че дивидентите имат значение.

И Meta, и Alphabet имат страхотни баланси. Alphabet имаше 116 милиарда долара в брой и еквиваленти в края на третото тримесечие, докато Meta имаше 42 милиарда долара. За Meta дивидентът би бил голяма промяна в стратегията.

Компанията заяви в най-новите си отчети от началото на 2022 г., че няма планове да изплаща дивидент в обозримо бъдеще. В своите отчети от 2022 г. Alphabet заяви, че не е изплащала дивиденти, откакто е станала публична компания, и продължава:

"Основното използване на капитала продължава да бъде инвестиране за дългосрочен растеж на бизнеса. Ние редовно оценяваме нашите парични средства и капиталова структура, включително размера, скоростта и формата на възвръщаемост на капитала за акционерите.

Компании като Salesforce (CRM), Adobe (ADBE) и Netflix (NFLX), са други сред топ 50-те компании в S&P, които не изплащат дивиденти и имат подобен израз в отчетите си като Meta. Махани смята, че Amazon също ще плати дивидент, но той вижда, че това ще се случи по-късно, отколкото при Alphabet и Meta. Amazon е по-малко печеливша и от двете.

Съоснователят на Google Сергей Брин продаде акции на Alphabet за $32,7 милиона

Съоснователят на Google Сергей Брин продаде акции на Alphabet за $32,7 милиона

Той напусна поста президент на Alphabet през декември 2019 година

Финансовото издание Barron"s разгледа съотношението на изплащане на дивиденти на 10-те най-големи неплащащи дивидент компании, което би довело до 1,5% дивидентна доходност, или малко под доходността на S&P 500 от 1,7%. За Alphabet и Meta това съотношение на изплащане е много управляемо в диапазона от 25% до 30%.

Коефициентът на изплащане на дивидент в S&P 500 е средно около 30%. И двете компании са наблегнали на обратното изкупуване на акции. Но по-специално Meta доста надплати за акциите си през последните години, което се подчертава от обратно изкупуване на стойност 45 милиарда долара през 2021 г. при средна цена от 330 долара за акция, повече от два пъти наскорошната й цена от 137 долара.

Alphabet изкупи акции за 44 милиарда долара през първите три тримесечия на 2022 г. на средна цена от 119 долара за акция, доста над скорошната котировка от 92 долара. Една балансирана програма за възвръщаемост на капитала от дивиденти и обратно изкупуване на акции има смисъл за Alphabet и Meta.

А изплащането на дивидент налага финансова дисциплина - нещо, което Meta би могла да използва предвид огромните си разходи за метавселената и други капиталови разходи.

Британският инвеститор Крис Хон критикува огромните разходи на Alphabet за компенсации на служителите. Той иска да види увеличени обратно изкупуване на акции в Alphabet. Ситуацията с дивидента в Berkshire Hathaway е деликатен въпрос.

92-годишният изпълнителен директор Уорън Бъфет се противопоставя, а акционерите отхвърлиха идеята с голяма разлика преди почти десетилетие. Много притежатели не искат да плащат данъци върху приходите от дивиденти и предпочитат да продадат част от акциите си, ако имат нужда от пари. Дейвид Кинг, мениджър на фонда Columbia Flexible Capital Income (CFIAX), казва, че Berkshire трябва да плати дивидент.

Meta обяви огромно съкращение на персонал - 11 000 служители ще се разделят с работните си места

Meta съкращава толкова служители, колкото има най-големият български работодател

Компанията ще пренасочи работната си сила към приоритети като рекламния си бизнес

"Това ще привлече по-широка аудитория от инвеститори", казва Кинг. "Изпитвам най-голямо възхищение от управлението, но никой не би спорил, че Berkshire не може финансово да изплати дивидент."

Berkshire разполага с над 100 милиарда долара в брой и има повече от 30 милиарда долара годишни печалби след облагане с данъци. Дивидент от 1,5% би струвал на Berkshire около 10 милиарда долара годишно, или около една трета от печалбите му. Това е управляема сума.

През последните години Berkshire наблегна на обратното изкупуване на акции, но скоростта на обратното изкупуване зависи от Бъфет и той беше по-малко склонен да изкупува обратно акции през 2022 г., отколкото през 2020 г. и 2021 г. Дивидент е малко вероятен, докато Бъфет е жив, но шансовете за дивидент нарастват значително в ерата след Бъфет.

Вероятният му наследник, изпълнителният директор на Berkshire Грег Абел, едва ли ще има същата свобода на действие да взема инвестиционни решения и да разпределя капитал като Бъфет, който запазва почти абсолютната власт в Berkshire.

Наличието на дивидент би намалило тежестта върху Абел и неговия мениджърски екип за разполагане на големи количества капитал, според пазарните наблюдатели на Barron's.

*Материалът е с аналитичен характер и не е съвет за покупка или продажба на акции на финансовите пазари.