Най-новият руски зенитно-ракетен комплекс С-500 "Прометей" направи публичния си дебют на изложението "Армия-2024" край Москва, пише Defense Blog.

Това е една доста закъсняла премиера на фона на войната в Украйна, която показва колко важна е ролята на противовъздушната и противоракетната отбрана. При всяко положение в руската столица се надяват не само да респектират геополитическия враг, но и да намерят пазар за новата система.

С-500 идва с много сериозна заявка - комплексът би трябвало да може да поразява самолети, хиперзвукови и балистични ракети и даже да сваля сателити. За целта има радиус на действие от 500-600 километра в зависимост от целта - даже и тя да лети на близо 200 000 метра. Времето за реакция е едва 4 секунди.

Русия и Турция преговарят за съвместно производство на ракети С-400

Русия и Турция преговарят за съвместно производство на ракети С-400

Вече са се договорили за достака

Именно мобилният С-500 трябва да замени стационарният и вече доста стар противоракетен щит на Москва - системата от радари, ракетни силози и суперкомпютър А-135. Извън тази важна задача, новата система трябва да работи заедно със С-400, която изпълнява по-класическа ПВО роля. Новият модел обаче може да използва различни типове ракети и така да се приспособява към множество ситуации.

Бързай бавно

По С-500 се работи поне от 15 години, но програмата върви с огромно закъснение - първоначалният и доста амбициозен срок за начало на производството на "Прометей" беше 2012 г.

Едва през 2021 г. руското политическо ръководство в лицето на вицепремиера Юрий Борисов се похвали, че новите системи са започнали да излизат от завода на "Алмаз-Антей".

Подобно на танковете "Армата" и изтребителите Су-57, някои военни наблюдатели очакваха да видят участие на С-500 в евентуален (към онзи момент) конфликт с Украйна. Това не се случи, като според западни източници през миналата година производството е силно затруднено от санкциите и освен това разработката на новите ракети за комплекса изостава от график.

Къде изчезна супер системата за ПВО на Путин

Къде изчезна супер системата за ПВО на Путин

С-500 "Прометей" трябваше от 4 години да пази руското небе

Според украинското разузнаване през юли тази година руското командване е разположило компоненти от "Прометей" в Крим. Трудно е да се каже обаче дали става дума за цял дивизион, а и с какво е въоръжен.

Търсят се клиенти

Русия показва на изложения техника, която би могла да продаде на подходящ купувач. С-500 е най-скъпият ЗРК, на който Москва (неофициално) е слагала цена до момента - около 2,5 млрд. долара за една батарея. Цената обаче отразява и очакваните възможности.

Качествата на С-400 бяха достатъчно убедителни, за да се оборудва с него натовска Турция - даже и с цената на това САЩ да ѝ откажат доставката на изтребители F-35 (макар в момента комплексите всъщност да не са в експлоатация по причини, които са колкото технически, толкова и политически - б.р.). "Прометей" би трябвало да дава още повече, но даже и при незападните системи не е без конкуренция.

Индия купува руски ракети С-400 за $5 милиарда, грозят я тежки санкции от САЩ

Индия купува руски ракети С-400 за $5 милиарда, грозят я тежки санкции от САЩ

Азиатската държава модернизира армията си и с руско, и с американско оръжие

Китай разполага с HQ-19. Той е далечен "братовчед" на руската "Прометей" - и двата комплекса са произлезли от съветския С-300, който е все още на въоръжение у нас. Характеристиките му не са напълно известни, но според западни експерти може да охранява обекти в радиус от поне 1000 километра.

За режимите, които нямат достъп до западно оръжие или могат свободно да избират доставчиците си има алтернативи и вероятно Русия ще иска да покаже в реални условия, че "Прометей" е по-добрата инвестиция.