Геостационарният сателит Intelsat 33e се е разпаднал в орбита, съобщи неговата компания оператор. Телекомуникационният спътник обслужваше клиенти в Европа, Африка и части от азиатско-тихоокеанския регион.

Проблем с Intelsat 33e има от събота. Първоначално от компанията посочиха, че спътникът е загубил захранване, но последната информация е, че вече можем да говорим за "тотална загуба".

От Intelsat посочиха, че вече са "в активен диалог" със засегнатите клиенти и партньори и са приведени в действие плановете за миграция и възстановяване на услугите.

ЕС планира своя сателитна система, подобна на SpaceX, за €6 милиарда

ЕС планира своя сателитна система, подобна на SpaceX, за €6 милиарда

Сателитно покритие ще се намира в ниската земна орбита

Междувременно, Космическите сили на САЩ обявиха, че вече следят около 20 отломки от Intelsat 33е. Според тях към момента няма риск от удар и повреда на други спътници. По-късно частната компания ExoAnalytic Solutions на свой ред съобщи пред space News, че парчетата от сателита са станали 57.

Intelsat 33e е разработка на Boeing Space Systems, като той е вторият от серията EpicNG сателити с разширени възможности за препредаване на данни - включително за целите на авиацията и морския транспорт. В орбита е от август 2016 г., а от януари 2017 г. е в експлоатация. Тя започна с 3 месеца закъснение заради проблеми с основния двигател. Втори технически проблем, възникнал по време на изпитанията, доведе до голям разход на гориво и съкрати неговия очакван 15-годишен експлоатационен "живот" с 3 години и половина.

Първият EpicNG - Intelsat 29e, оцеля само 3 години в орбита. Както отбелязва Mobile Europe, вторият инцидент със сателит от серията поставя под сериозна въпросителна и бъдещето на космическия бизнес на Boeing. Той беше опозорен от проблемите с пилотирания си орбитален апарат, който закара астронавти на Международната космическа станция, но заради опасения за живота и здравето им след това се върна празен.

Intelsat 33e има и "българска" история - през 2017 г. беше обявено, че Vivacom ще го използва за своята сателитна цифрова телевизионна услуга. През 2019 г. обаче беше направена друга миграция - към по-новия сателит Intelsat 38. В отговор на запитване на Money.bg, от телекома подчертаха, че засегнати от аварията с Intelsat 33e техни клиенти няма.

Телевизия за 40 млн. зрители ще се излъчва от България през нов сателитен доставчик

Телевизия за 40 млн. зрители ще се излъчва от България през нов сателитен доставчик

За абонатите на Vivacom и "Булсатком" предстои пренастройка на антените през следващите месеци

Освен това, United Group, в чиято група е и Vivacom, вече започна процеса на стандартизиране на сателитната си платформа към друг доставчик - Eutelsat.