Британското правителство е разпоредило на Apple да създаде задна вратичка, която би позволила на службите за сигурност достъп до криптираните резервни копия на потребителите в iCloud, пише Washington Post.
Ако това стане факт, службите за сигурност на Негово величество ще имат достъп до резервните копия на всеки потребител по света (не само на британците), и Apple няма да има право да уведомява ползвателите, че тяхното криптиране е компрометирано за целите на националната сигурност.
WaPo съобщава, че тайната заповед, издадена миналия месец, се основава на права, дадени съгласно британския Закон за разследващите правомощия от 2016 г., известен още като "Хартата на шпионите". Служителите очевидно са поискали пълен достъп до криптираните файлове, качени от всеки потребител по света, вместо достъп до конкретен акаунт.
Резервните копия в iCloud не са криптирани по подразбиране, но опцията за разширена защита на данните беше добавена през 2022 г. и трябва да се активира ръчно. Тя използва криптиране от край до край, така че дори Apple да не може да достъпва криптираните файлове. В отговор на заповедта се очаква Apple просто да спре да предлага разширена защита на данните във Великобритания. Това обаче няма да отговори на искането на за достъп до файлове, споделени от глобални потребители.
Apple има право да обжалва уведомлението въз основа на разходите за прилагането му и на това дали искането е пропорционално на изискванията за сигурност, но всяко обжалване не може да забави прилагането на първоначалната заповед.
Службите за сигурност и законодателите във Великобритания последователно се противопоставят на услугите за криптиране от край до край, твърдейки, че технологията улеснява терористите и извършителите на злоупотреби с деца да се крият от правоприлагащите органи.
Ако Apple предостави на британското правителство достъп до криптирани данни, вероятно други страни, включително САЩ и Китай, ще видят възможност да поискат същото право. Apple ще трябва да реши дали да се съобрази или да премахне напълно услугата си за криптиране. Почти сигурно е, че други технологични компании ще се изправят пред подобни искания след това.
Google предлага криптирани резервни копия на Android по подразбиране от 2018 г., а Meta също предлага криптирани резервни копия за потребителите на WhatsApp. Говорители и на двете компании отказаха да коментират пред Washington Post дали са получавали правителствени искания за задни вратички.
Ед Фернандес от Google повтори, че компанията "не може да достъпва криптираните от край до край резервни данни на Android, дори със съдебна заповед", докато от Meta прпомниха предишно изявление, че няма да бъдат прилагани задни вратички.