Криптовалутите се превръщат в ново поле на глобално съперничество - Русия и САЩ са влезли в борба за контрол над пазара на дигитални активи. Криптонадпреварата наподобява сблъсъка в космическата и ядрената сфера от средата на миналия век. Както и тогава, залогът е не само икономическо, но и геополитическо господство, пише руският вестник "Комсомолская Правда".

Повече от 130 страни активно развиват собствени дигитални валути. Очаква се до 2027 г. по-голямата част от световните разплащания да преминат в дигитален формат. Тези, които успеят първи, ще диктуват правилата в международната търговия, пише изданието.

Време (ли) е за алтернатива

Структурата на световните финанси също се променя. През последните 10 години делът на долара в международните разплащания е намалял с почти 20%. Същевременно делът на китайския юан продължава да нараства. Партньорството между страните от БРИКС и други големи икономики от глобалния юг уверено предизвиква традиционните финансови центрове.

Китайският юан вече е втората по големина валута за търговско финансиране

Международният бизнес смени втората по големина валута за търговско финансиране

Еврото губи позиции

Проблем в случая е, че Пекин много здраво държи в ръцете си курса на валутата си и е трудно да си представим как тя директно ще замени долара. Това се вижда и по съдбата на алтернативните системи за международни разплащания, които трябва да конкурират SWIFT. Макар според "Комсомолская Правда" те да имат потенциала да избавят държавите от натиска на САЩ, реалността е, че даже китайските банки са много въздържани към операциите с руски контрагенти заради опасенията от западни санкции.

Почти всички китайски банки вече отказват да обработват плащания от Русия

Почти всички китайски банки вече отказват да обработват плащания от Русия

Включително дори малките регионални банки

И така стигаме до криптовалутите, които са все по-топло приемани и в двата геополитически блока. Биткойнът вече влиза в десетката на най-големите световни парични активи по капитализация, която може да достигне 3 трилиона долара в близките години. Естествено, за контрола над тази стратегически важна сфера се е разгърнала сериозна борба.

Русия заема второ място в света по обем на добива на криптовалути, с дял от 16,25% от хешрейта (обемът на изчислителните мощности, използвани в криптодобива). Уверено водят САЩ с малко над 30%. Ключова особеност на криптовалутата е децентрализацията, но тази система има уязвимост - така наречената Атака 51% или мажоритарна атака. Ако лице или група от лица имат контрол над повече от половината от общата мощност на хеширане на мрежата, то се появява възможност за блокиране на транзакции, промяна на реда им или "монополизиране" на добива.

Русия се готви за все по-големи разплащания с криптовалути

Русия се готви за все по-големи разплащания с криптовалути

Страната е все по-затруднена финансово заради международните санкции

Задачата на Русия е да предотврати доминация на САЩ, пише "Комсомолская Правда".

Важно уточнение тук е, че много трудно можем да си представим как всички американски "миньори" следват заповедите на Белия дом и на практика сриват криптопазара, от който печелят милиарди. Тази развита от руското издание хипотеза е по-приложима в държави, в които властовият модел, законодателството и генезисът на частния бизнес дават възможност на един (невисок) човек да взема еднолични решения със задължителен характер.

Освен това, в случая на Биткойн мажоритарната атака изглежда преди всичко като теоретична възможност поради огромната му глобална популярност.

Руският Биткойн - най-евтиният Биткойн

Въпреки изоставането, Русия има всички шансове в обозримо бъдеще не само да намали разликата, но и да излезе напред, пише вестникът. САЩ разполагат с развити технологии и значителни инвестиционни ресурси, но високата цена на електроенергията и нестабилността на енергийната система, особено в щата Тексас, където са съсредоточени около 30% от всички мощности за майнинг, създават сериозни пречки за по-нататъшно развитие.

Едно от ключовите предимства на Русия е наличието на евтина електроенергия и значителни свободни мощности. В страната са налични около 10 GW свободна мощност за електрогенерация, което позволява увеличаване на обемите на майнинг три-четири пъти. В САЩ, където електроенергията е с 50% по-скъпа, майнинг компаниите се сблъскват с високи експлоатационни разходи, което се отразява на рентабилността им.

Централната банка на Русия насърчава криптовалутите, за да смекчи въздействието на санкциите

Централната банка на Русия насърчава криптовалутите, за да смекчи въздействието на санкциите

Банката ще позволи крипто за международни транзакции

Средната себестойност на добива на един Биткойн в Русия е около 20-25 хиляди долара, докато в САЩ този показател достига 43 хиляди долара, и колебанията в курса често са съпроводени от фалити на майнинг компании. Това конкурентно предимство позволява на руските компании не само да поддържат висока рентабилност на бизнеса, но и да планират по-нататъшно разширяване на мощностите дори в условията на волатилност на криптовалутните пазари.

Руското законодателство също играе важна роля в развитието на криптоиндустрията. Наскоро приетият закон за промишления майнинг създава благоприятни условия за привличане на инвестиции и развитие на инфраструктурата. За разлика от САЩ, където няма единна нормативна база за крипто и нито един от петте законопроекта, представени в Конгреса, не е бил приет от Сената, Русия е установила ясни правила на играта.

Надпревара като космическата

Победителят в криптонадпреварата не само ще заеме водеща позиция на пазара на дигитални активи, но и ще задава стандартите за цялата индустрия, определяйки правилата на играта за десетилетия напред, уверени се от "Комсомолская правда".

И добавят: "СССР първи изпрати човек в космоса и въпреки последвалите разработки, като американския "шатъл", повечето космически стандарти все още се основават на съветските технологии, включително елементи от международната станция "Мир".

Според изданието по същия начин в криптоиндустрията страната, която първа установи своите стандарти и разработи най-ефективното регулиране, както и система за трансгранични взаимни разплащания, ще задава има значително влияние върху глобалната икономика.

Руският гигант "Роскосмос" с рекордни загуби за годината от 50 милиарда рубли

Руският гигант "Роскосмос" с рекордни загуби за годината от 50 милиарда рубли

Отменени са крупни договори със САЩ и Великобритания

Това е интересно избран паралел, тъй като руската космическа агенция преживява един от най-тежките си периоди за последните 30 години именно след окончателния разрив със Запада, станал факт след нахлуването в Украйна. Липсата на съвместни проекти практически "приземи" амбициите на Москва за това да бъде сериозен фактор в сферата.