Най-старата известна досега картинна история в света е пещерна рисунка, която е почти 6000 години по-стара от предишния рекордьор. Намерена е на около 10 километра на същия остров в Индонезия, обяви международен екип от археолози, цитиран от Nature. Рисунката, за която се смята, че е на най-малко 51 200 години, е открита в пещерата Леанг Карампуанг на източноиндонезийския остров Сулавеси.
Предишният рекордьор беше снимка на диво прасе в реален размер, за която се смята, че е направена преди най-малко 45 500 години в пещера в Leang Tedongnge.
Наскоро откритата картина е на три териантропа (хибриди човек-животно) и диво прасе. Прасетата са играли важна роля в културата на пещерните художници.
Източник: iStock
Адхи Агус Октавиана, водещ автор и докторант в университета Грифит, коментира, че откритията са "много изненадващи". Според него това изкуство е много по-старо от известното европейско изкуство от ледниковия период, като например рисунки в пещерите Ласко във Франция, за които се смята, че са на около 20 000 години.
Откритието противоречи на академичното мнение, че ранното фигуративно пещерно изкуство се е състояло от единични фигурни панели, а не от сцени, където фигурите взаимодействат една с друга. Изследователите казват още, че "събитията", случващи се в произведението, са "трудни за тълкуване" и не е ясно какви животни са вдъхновили хибридите човек-животно.
По каквато и да е причина ранните хора рядко се изобразявани някаква форма, която може разумно да се тълкува като човек. Животните често са рисувани с невероятна анатомична прецизност, но ранните пещерни художници полагали по-малко усилия, за да рисуват себеподобните си.