На прага на лятото туристическата индустрия в България започва да се възстановява до предпандемичните нива и то с много висока скорост. Търсенето в сектора е все по-високо, като най-желаните екскурзии са със самолет.
Сред най-предпочитаните дестинации за 2023 година се нареждат Париж и Рим. Това коментира туроператорът и екскурзовод Люси Закеосян пред Bloomberg TV Bulgaria.
На следващо място е Тоскана и най-вече италианските езера. Тези дестинации са предпочитани, защото не са далечни и има сигурен двупосочен транспорт.
Занзибар вече не е водеща сред екзотичните дестинация. Тя е изместена от популярните Малдиви, Сейшелските острови и Тенерифе.
Поведението и нагласите на туристите не са се променили особено от преди пандемията. Премахването на ограниченията даде тласък на пътуванията и събуди желанието у хората за опознаване на нови места. Тази година има много резервации за дестинации като Тунис и Малага също.
"Заради Пандемията голяма част от хотелите затвориха. Останаха малко места за нощувка и то на много високи цени. Увеличението на цените за почивки е неизбежно, но за момента то е минимално", коментира Закеосян.
България има голям потенциал да бъде водещ център на туризма, но трябва да се създаде и сериозна реклама от наша страна, коментират експерти от бранша.
Очакванията на туропраторите са за силен летен сезон у нас, като българското Черноморие ще бъде посетено както от чуждестранни, така и от много български туристи.
На този фон туристическият сектор у нас внася около 25 000 работници, които трябва да запълнят все по-голямата липса на българкски кадри. Това лято, освен украински работници, българските работодатели наемат масово служители от Индия, Непал и Бангладеш.
Средната заплата в сектора е около 2000 лева.