Близо 2,5 милиона българи притежават акции на обща номинална стойност от 2 милиарда лева, за които не подозират, или са забравили. В периода на 1996-98 година, във времето на масова приватизация, милиони българи са получили актив - акции, които се съхраняват в лични сметки в т.нар. Регистър А на Централен депозитар.
"За целият период от над 20 години, притежателите им не са се възползвали от правата си върху тях. За да се оценят тези акции и да се намери тяхната пазарна стойност трябва да се оценят над 600 компании, около 90 от тях публични". Това заяви Радослава Масларска, председател на УС на Българската асоциация на лицензираните инвестиционни посредници (БАЛИП) в предаването money.bg по телевизия Bulgaria On Air.
По думите й в период от пет години публичните компании, които са с акционери са раздали 129 милиона лева под формата на дивидент.
"Когато акционерите държат акциите си в регистър А, дивидентите се разпределят в банкова сметка и трябва акционера да потърси този дивидент. Има пет годишен давностен срок, ако той не го потърси", заяви тя.
Масларска заяви още, че всеки акционер може да направи лесно справка в сайта на централен депозитар. "Всеки акционер разполага с безплатна възможност да направи подобна проверка, притежавайки ПИК от НАП или електронен подпис. Ако някой е наследник обаче, няма възможност да се провери по този начин, нужен е инвестиционен посредник. Проблемът е и когато възникват повече наследници", заяви тя. Понякога разходите, надвишават стойността на акциите и се обезсмисля търсенето, казва експертът.
Как могат да бъдат "събудени" акциите?
През 2019 г. Министерството на финансите публично анонсира за справянето на проблема с тези "спящи" акции. "В следващите няколко дни имахме по над 600 обаждания в нашия инвестиционен посредник от хора, които искаха да проверят дали дали те или техни роднини са притежатели на подобен актив".
Идеята за инициативата за раздвижване на тези спящи акции съществува не от вчера. "Разговорите започнаха още през 2014 г., след което Европейската банка за възстановяване и развитие публикува анализ на този проблем в ЦИЕ, в който бе формулирана идеята за трансформиране на акциите в дялове, тъй като те са делими и могат да бъдат разпределени на голям брой наследници", заяви тя.
По думите й е нужно и да се направи масирана информационна кампания. "Хората трябва да бъдат информирани и да бъдат приканени да проверят дали притежават тези акции. Против сме всякаква форма на национализация на тези активи", каза тя.
Необходимост е и да се оцени каква е пазарната стойност на тези 2 милиарда лв."Важно е тази оценка да бъде направена от независим оценител с добра репутация".
Проблемна остава тази част от законопроекта за Регистър А, в която се предвижда 5-годишна давност.
"Ако не са потърсени, след 5 години престой във Фонда акциите се превръщат в пари, след това се чака още 5 години и ако никой не си потърси правата, сумата да бъде отнесена към държавния бюджет", заяви тя.
Според нея обаче това едва ли ще се случи, тъй като има ясна позиция на участниците в пазара, която е против тази част от законопроекта.
ivan-georgiev-Tgpo2mxS
на 30.06.2020 в 11:54:08 #4Българските Инвестиционни Посредници паразитират върху малкото си останали клиенти. Когато в чужбина тенденцията е да намаляват комисионните и дори да въвеждат търговия без комисионни, родните ИП масово си увеличиха % на комисионна през последните години достигайки 1% от стойността на сделката + такси за борсата и депозитара. Регистър А предоставя възможност хората да си държат акциите без да се налага да плащат на паразити "такса за неактивност", "такса съхранение" и др. подобни. Нека свалят комисионните и направят безплатни трансферите от регистър А към регистър Б и тогава ще има активност на пазара. ---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------- ДО: bg-stradivarius За акциите, които не се търгуват на борсата трябва сам да си намериш купувач. За повечето надали ще намериш и няма смисъл да ги прехвърляш към ИП-то - само ще плащаш разни такси и комисионни. За акцията, която се търгува на БФБ - Отиваш в ИП-то и му казваш, че имаш акции в регистър А и ги прехвърляш по твоя подсметка в ИП-то. Тогава си пускаш поръчка и ги продаваш. Провери колко ще ти струва това удоволствие, защото е доста вероятно таксите и комисионните да изпарят почти цялата сума, която ще получиш.
ivan-georgiev-Tgpo2mxS
на 30.06.2020 в 11:53:18 #3Българските Инвестиционни Посредници паразитират върху малкото си останали клиенти. Когато в чужбина тенденцията е да намаляват комисионните и дори да въвеждат търговия без комисионни, родните ИП масово си увеличиха % на комисионна през последните години достигайки 1% от стойността на сделката + такси за борсата и депозитара. Регистър А предоставя възможност хората да си държат акциите без да се налага да плащат на паразити "такса за неактивност", "такса съхранение" и др. подобни. Нека свалят комисионните и направят безплатни трансферите от регистър А към регистър Б и тогава ще има активност на пазара. ---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------- ДО: bg-stradivarius За акциите, които не се търгуват на борсата трябва сам да си намериш купувач. За повечето надали ще намериш и няма смисъл да ги прехвърляш към ИП-то - само ще плащаш разни такси и комисионни. За акцията, която се търгува на БФБ - Отиваш в ИП-то и му казваш, че имаш акции в регистър А и ги прехвърляш по твоя подсметка в ИП-то. Тогава си пускаш поръчка и ги продаваш. Провери колко ще ти струва това удоволствие, защото е доста вероятно таксите и комисионните да изпарят почти цялата сума, която ще получиш.
ivan-georgiev-Tgpo2mxS
на 30.06.2020 в 11:51:58 #2Българските Инвестиционни Посредници паразитират върху малкото си останали клиенти. Когато в чужбина тенденцията е да намаляват комисионните и дори да въвеждат търговия без комисионни, родните ИП масово си увеличиха % на комисионна през последните години достигайки 1% от стойността на сделката + такси за борсата и депозитара. Регистър А предоставя възможност хората да си държат акциите без да се налага да плащат на паразити "такса за неактивност", "такса съхранение" и др. подобни. Нека свалят комисионните и направят безплатни трансферите от регистър А към регистър Б и тогава ще има активност на пазара. ---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------- ДО: bg-stradivarius За акциите, които не се търгуват на борсата трябва сам да си намериш купувач. За повечето надали ще намериш и няма смисъл да ги прехвърляш към ИП-то - само ще плащаш разни такси и комисионни. За акцията, която се търгува на БФБ - Отиваш в ИП-то и му казваш, че имаш акции в регистър А и ги прехвърляш по твоя подсметка в ИП-то. Тогава си пускаш поръчка и ги продаваш. Провери колко ще ти струва това удоволствие, защото е доста вероятно таксите и комисионните да изпарят почти цялата сума, която ще получиш.
bg-stradivarius
на 29.06.2020 в 17:07:38 #1Здравейте, по темата не се казва най-важното!Как да управляваме тези акции и как да ги продадем какво ще ни трябва...стъпки?Ето аз съм акционер в 3 компании от масовата приватизация,едната не съществува,другата е свалена от БФБ ,а третата е активен участник в нея.Какви са стъпките ,за да ги включа в борсова търговия или да ги продам.Имам договор ,като ФЛ с инвестиционен посредник за управление на други акции,които притежавам,но не съм му задавал този въпрос.Мога ли от вас да получа отговор?