4 джакпота с размер от по над 1 млрд. долара за една година - това държи будни посред нощ почитателите на лотариите в САЩ. Един от тях спечели преди дни близо 1,6 млрд. долара от играта Mega Millions. Печалбите от игри на късмета устойчиво растат заради един малко неочакван фактор - растящите лихвени проценти, пише Quartz.
Детайли: Сегашната система позволява на големия печеливш или да получи голяма сума накуп, или на анюитет, който се изплаща в продължение на 30 години и подлежи на олихвяване.
Например, през миналата седмица победителят в Powerball можеше да получи еднократна сума от 527,9 млн. долара - само по себе си, добро количество пари, което е пето по големина в историята на играта. Ако обаче избере разсрочено изплащане на печалбата, при текущите лихвени проценти след 30 години той би притежавал 1,05 млрд. долара.
Powerball и Mega Millions закупуват дългосрочни облигации с нулев купон от федералното правителство и така се фиксира лихвения процент, което на свой ред прави анюитета постоянен през трите десетилетия.
Иначе казано, от решението на Фед да вдигне лихвите със сигурност има облагодетелствани - победителите в лотарийните игри. Не е случайно, че те са по-популярни от всякога.
Цифром и словом: 98 млрд. долара са приходите от лотарийни игри в САЩ. 65% от тях влизат в наградния фонд, а останалите отиват в администрациите на отделните щати.
Най-голямата печалба в Powerball спечели Едуин Кастро - той избра да вземе 997,6 млн. долара накуп (а не над 2 млрд. в продължение на 30 години) и с тях си купи имение в Холивуд, колекционерско "Порше" и вероятно още доста неща.
Най-много играят в Масачузетс - средният разход на гражданин е 746 долара. Повече от 10 пъти по-малко влагат в лотарията в Оклахома, която е на второ място с $67,67.
Още нещо: От данъчна гледна точка, да не вземеш голямата сума е по-добрият вариант - тя води до по-сериозно облагане, отколкото годишните траншове.
Въпреки това, повечето победители избират да не чакат. Факт е обаче и че една трета от тях след това фалират.