Най-богатите британци все по-често са успели бизнесмени, вместо благородници, наследили големи семейни богатства, пише Bloomberg.
Издигналият се със самостоятелни усилия предприемач Джим Ратклиф се превърна в най-богатия британец през тази година, благодарение на състоянието от 14 млрд. щатски долара, което той натрупва от 90-те години на миналия век до днес.
Той притежава с 1 млрд. долара повече от Хю Гросвенър, седмият херцог на Уестминстър, чието семейство отдавна оглавява списъка на най-заможните британци, благодарение на земята, която притежава от 1677 г. насам.
Рекордните резултати на контролираната от Ратклиф химическа компания Ineos подхранват възхода му. Той сериозно разви компанията, превръщайки я в глобален гигант с 181 обекта в 24 държави и продажби за около 60 млрд. долара. Днес Ineos е един от най-големите производители на химикали и петролни продукти в света и има над 15 000 служители.
Изобретателят Джеймс Дайсън се изкачи до 3-ото място сред най-богатите британци, изпреварвайки друг сериозен земевладелец - Чарлс Кадогън, известен и като граф на Челси, чието семейство притежава земите в един от най-скъпите райони в Лондон от 1717 г.
Следват братята Рубен, които имат собтсвеност в имоти и хотели и наскоро са продали 25% дял в доставчика на центрове за данни Global Switch Holdings за около 2.1 млрд. паунда (2.8 млрд. долара). След тях се нарежда Лорънс Граф, изградил бижутерийна империя от 60-те години на миналия век.
Източник: Bloomberg
Най-богатите британци все по-често са предприемачи
Издигането на Ратклиф, Дайсън и братята Рубен е знак за пренареждане сред най-богатите британци, като наследствените богаташи през последните десетилетия отстъпват на онези, които сами са натрупали богатството си. Това е земетръсна промяна за държава, която е доминирана от векове от поземлената аристокрация.
71-годишният Дайсън и 65-годишният Ратклиф се възползваха статуквото по друг начин. Двамата подкрепиха Brexit и личните им печалби се повишиха, откакто Великобритания гласува да напусне Европейския съюз през юни 2016 г. Нетното богатство на Ратклиф скочи с 66%, докато Дайсън набъбна с 82%.
81-годишният Кадоган и 27-годишният Гросвенър изостават, като богатството им нараства съответно със 17% и 6.2%. Въпреки това те се представят много по-добре от британското кралско семейство. Личното богатство на кралица Елизабет II се оценява на относително скромните 420 млн. долара, което я оставя извън класацията на 500-те най-богати хора в света, изготвяна от Bloomberg.
И все пак много от благородниците няма да бъдат обезсърчени от относителния спад в богатството им.
"Стопанисването на квартала е наша отговорност от повече от 300 години и нашият ангажимент далеч надхвърля финансовата възвращаемост", каза Хю Сийборн, главен изпълнителен директор на Cadogan Estates.
Шестият херцог на Уестминстър, починал през 2016 г. на 64-годишна възраст, беше гласовит критик на привилегията и трудностите при наследяването на такива богатства.
"Винаги съм казвал за Хю, че човекът е роден със сребърна лъжица в устата си", казва Джералд Гросвенър за своя син и наследник през 2001 г. "Нашата работа е да я изкараме".