Органите на реда в Япония твърдят, че беларуската спортистка Кристина Тимановская не е в полицейския участък на токийското летище Ханеда. Това заяви пред журналисти в понеделник Таига Ишикава, член на японския парламент, съобщава ТАСС.
"Заместник полицейското управление на летище Ханеда ме увери, че тя не е тук. Полицията обаче не каза дали е била тук и когато е напуснала обекта", каза депутатът. Той пристигна на летището, за среща с Тимановская.
"Възнамерявам да потърся среща с нея. Ще поискам тя да не бъде предавана на беларуската страна", каза Ишикава пред журналистите, събрани близо до полицейското управление.
Националният олимпийски комитет на Беларус обяви, че треньорският щаб на отбора по лека атлетика е решил да изпрати Тимановская у дома поради емоционалното и психологическото й състояние.
Представители на опозиционния Беларуски фонд за солидарност в спорта съобщиха, че Тимановская е принудително изведена от Токио във връзка с критиките й към действията на треньорския щаб на белоруски спортисти.
Тимановская заяви, че иска политическо убежище в Европа. Освен това тя се обърна към Международния олимпийски комитет с молба да се намеси в ситуацията и да й помогне. Според Тимановская върху нея е упражняван натиск и те се опитват да я изведат от Япония без нейното съгласие.
Тимановская е прекарала нощта в хотел, разположен на токийското летище Ханеда, обяви малко по-късно в понеделник на ежедневен брифинг ръководителят на пресслужбата на Международния олимпийски комитет (МОК) Марк Адамс.
"Тя прекара нощта в хотела на летището в безопасна и защитена среда", каза той. Адамс също подчерта, че представители на организационния комитет снощи са успели лично да общуват с Тимановская.
Спринтьорката, която трябваше да се състезава в 200-метра на Олимпийския стадион в понеделник, прекъсна игрите си, когато каза, че е откарана на летището, за да се качи на полет на Turkish Airlines.
Тя каза пред репортер на "Ройтерс" чрез Telegram, че главният треньор на Беларус се е появил в стаята й в неделя в селото на спортистите и й казал, че трябва да си тръгне.
"Главният треньор дойде при мен и каза, че е имало заповед отгоре да ме отстранят. В 5 (следобед) те дойдоха в стаята ми и ми казаха да си събера багажа и ме закараха до летището. Няма да се върна в Беларус".
Старши треньорът на Беларус по лека атлетика Юрий Моисевич каза пред държавната телевизия, че "е видял, че нещо не е наред с нея ... Тя или се усамоти, или не искаше да говори".
Ръководният орган на МОК поиска пълен доклад от олимпийския комитет на Беларус, каза Адамс.
В отговор на редица въпроси от журналисти за това какво ще направи МОК, за да осигури защита на други спортисти в селото, говорителят на МОК заяви, че те все още събират подробности за това какво точно се е случило.
Член на местната белоруска общност, който е бил в контакт със спортиста през цялата нощ, каза пред "Ройтерс", че след дълги разговори с различни служители тя е подала молба за убежище и в Япония.
Японското правителство заяви, че спортистката е била пазена, докато организаторите от Токио 2020 и МОК провериха намеренията й. "Япония се координира със съответните страни и продължава да предприема подходящи действия", каза главният секретар на кабинета Кацунобу Като.
Полша и Чехия предложиха своята помощ в понеделник.
Представителят на полското външно министерство Марчин Пшидач написа в Туитър, че на Тимановская "е предложена хуманитарна виза и тя е свободна да продължи спортната си кариера в Полша, ако тя реши така".
Чешкият външен министър Якуб Кулханек заяви, че смята ситуацията с Беларус за "скандална".
"Чешката република е готова да помогне. Ние й предлагаме виза за влизане на територията, за да може да кандидатства за международна закрила при нас. Нашето посолство в Токио също е готово да помогне."
Отказът на Тимановская да се качи на самолета, подчертава раздора в Беларус, бивша съветска република, която се управлява авторитарно то президента Александър Лукашенко.
В понеделник говорителят на МОК заяви, че е предприел редица действия срещу Олимпийския комитет на Беларус в навечерието на игрите след национални протести в страната. През март МОК отказа да признае избора на сина на Лукашенко Виктор за шеф на Олимпийския комитет на страната. И баща, и син имат забранена да посещават игрите през декември.
Avatarx
на 03.08.2021 в 12:49:30 #7#1, отлична идея! Наско вече си събира багажа...
friend
на 02.08.2021 в 23:33:24 #6Наско Защото. Има голяма разлика между случая с Наим и беларуската лекоатлитка. Наим Сюлейманоглу беше насилен от соц правителството на България да приеме името Наум Шаламанов. Насилени бяха и неговите роднини. Голямата екскурзия не е празна приказка, а реален акт, извършен срещу реални хора. Неговият майчин език е турски. Беларуската девойка е родина в Беларус и си е от беларуски етнос. Тя дори не знае полски език. Тя просто иска да напусне страната на насилието и да отиде да живее и развива в нормална Западна страна. Никой не бяга от доброто, за да отиде в лошото.
NaskoZashtoto
на 02.08.2021 в 13:17:40 #5И аз не мога да се избавя от паралел с един случай от миналото. На Наим Сюлейманоглу. Помните ли го? Помните ли как се развиха нещата? Затова имам усещането, че пред очите ни се разиграва трагедия. Че тази жена ще бъде употребена за политически цели, а личната и съдба ще бъде жертвана.
Кастело Белведере
на 02.08.2021 в 12:55:09 #4И Мок и Полша и Чехия и японските власти са реагирали бързо и адекватно. Такива случаи ще зачестяват, все повече белоруси ще избират свободата пред мустакатата диктатура.. дежаву от близкото соц минало.
oktavian
на 02.08.2021 в 12:39:57 #3Радева, защо си въобразяваш, че всички са продажни като теб? Това от личен опит ли го знаеш?
avedar52
на 02.08.2021 в 10:34:58 #2Езикът на омразата не носи полза на никого! От друга страна добре подбран момент да се прочуе, а и материално ще бъде обезпечена както се вижда от предложенията!
coco7
на 02.08.2021 в 09:55:05 #1На нейно място може да пратим куп изкуфели русофили при Лукашенко и Путкин.