Правителството на Косово разшири митата върху внос от Сърбия, информира "Ройтерс".
Прищина засили натиска над Белград, за да принуди Сърбия да прекрати кампанията по убеждаване на другите държави да оттеглят решението си за признаване на бившата сръбска провинция.
Косово, чието предимно етническо албанско население обяви независимост от Сърбия през 2008 г., е признато от около 110 държави, но не и от Сърбия, Русия и пет страни членки на ЕС.
През миналия месец правителството в Прищина вдигна митата върху внос на местна продукция от Сърбия и Босна, която също не признава Косово, до 100% от 10 на сто.
Днес Косово направи същото за внос на продукти от двете държави, които обаче са произведени в чужбина.
Оправдавайки решението, премиерът на Косово Рамуш Харадинай коментира, че действията на Сърбия да убеди държавите да не подкрепят Косово е "агресивен акт".
Представители на косовските власти заявиха пред осведомителната агенция, че няколко държави са оттеглили решението си за признаване на Косово за независима държава.
Сърбия определи решението на Косово за митата като "ненормално".
"Ние сме за свободна търговия, нормални отношения и равни възможности за всички. Това, което правят, е ненормално", коментира Марко Джурич, директорът на Отдела за Косово към сръбското правителство.
"Прищина обяви война на големи световни марки", добави той пред държавната телевизия RTS TV.
С мярката Косово засяга продукти на Coca Cola, Nestle и Rauch.
След въвеждането на първите мита вносът от Сърбия и Босна падна до общо 290 000 евро от 35 милиона евро преди година.
През 2017 г. Сърбия е изнесла продукти за Косово на обща стойност 450 милиона евро, а Босна - 80 милиона евро.
Босна, Косово и Сърбия, заедно с Албания, Черна гора и Молдова, са част от Централноевропейското споразумение за свободна търговия (ЦЕФТА), което има за цел да хармонизира икономиките и съдебните им системи.
Брюксел обяви, че решението на Косово за налагане на мита е в нарушение на ЦЕФТА.
По-рано днес президентът на Косово Хашим Тачи съобщи, че се е подписал под пакета от закони, които предвиждат създаването на пълноценна армия.