Парламентът на Македония ратифицира договора с Гърция за името, информира МИА.
Договорът за разрешаване на 27-годишния спор за името с Гърция беше ратифициран с 69 гласа "за" в 120-местния парламент, без "против" и "въздържал се".
Опозиционната партия ВМРО-ДПМНЕ бойкотира заседанието за ратифицирането на Окончателно споразумение за уреждане на различията, описани в Резолюции 817 (1993) и 845 (1993) на Съвета за сигурност на ООН, и установяване на стратегическо партньорство между държавите.
Пред депутатите премиерът Зоран Заев заяви, че договорът означава прекратяване неизвестността за Македония и представлява достойно и приемливо решение за двете страни, с което се потвърждава македонската идентичност и език.
Имаме договор с ясно подчертаване на нашата македонска идентичност, на нашия македонски език. На никого нищо не сме подарили. Споразумението е в интерес на гражданите и нашите деца, поясни той и добави, че договорът прекратява манипулациите и изолацията.
Според него договорът отваря вратите за евроинтеграцията на страната.
След ратификацията договорът трябва да бъде изпратен на президента Георге Иванов, който трябва да се подпише в седемдневен срок. Иванов многократно обяви, че няма да се подпише, което принуди Заев да го заплаши с импийчмънт.
При вето на президента на Македония договорът се връща в парламента, където е необходимо абсолютно мнозинство от 61 гласа за ратифицирането му. Договорът повторно се връща на президента, който според конституцията е длъжен да се подпише.
Според договора официалното име на балканската държава ще е Република Северна Македония или Северна Македония (съкратено име). С него се признава македонският език като част от групата южнославянски езици.
За есента е предвиден национален референдум за името.