Какво правят Владимир Путин и Си Дзинпин - През последните дни руските танкове, артилерия, бронирана техника, камиони и войски се придвижват до Украйна, а Москва пренасочва своята 56-а гвардейска бригада за въздушно нападение в Крим. Военни източници в Киев изчисляват, че в момента има 85 000 руски войници до северните и източните граници на Украйна, пише Патрик Дж. Бюканън за Chronicles: A Magazine of American Culture.
"Имам реални опасения относно действията на Русия по границите на Украйна. На тези граници има повече руски сили, отколкото по всяко време от 2014 г. насам, когато Русия нахлува за първи път", заяви държавният секретар Антъни Блинкън. "Президентът Байдън беше много ясен по този въпрос. Ако Русия действа безразсъдно или агресивно, ще има плащане на цена, ще има и последствия." Каква е "цената" и какви са "последствията" остана неясно.
По-рано Байдън лично увери украинския президент Владимир Зеленски в "непоклатимата подкрепа за суверенитета и териториалната цялост на Украйна в лицето на продължаващата агресия на Русия в Донбас и Крим". Какво означава това?
Когато Путин бе млад офицер от КГБ, Черно море реално бе съветско езеро, доминирано на запад от членовете на Варшавския договор България и Румъния, а на север и изток от СССР. Турция окупира южния бряг. Днес три от шестте страни, които се намират на Черно море - България, Румъния и Турция - са членки на НАТО. Две от останалите, Украйна и Грузия, открито се стремят да станат членове на НАТО.
Прозрачността на натрупването на руска армия предполага, че тя е по-скоро послание към САЩ и НАТО, отколкото каквато и да е подготовка за инвазия. Путин явно казва: Приемането на Украйна в НАТО или разполагането на американски сили или сили на НАТО в тази страна ще премине червената линия за Русия. И няма да изключим военни действия за предотвратяване или противодействие.
Практиката показва, че Путин не блъфира. Това вече се случи два пъти. През 2008 г., когато Грузия нахлу в Южна Осетия, провинция, която се отдели от Грузия през 1990-те години, Путин изпрати войски в Южна Осетия, прогони грузинците и след това нахлу в Грузия и окупира част от тази страна. И въпреки че САЩ гледаха на грузинския президент Михаил Саакашвили като на приятел, а Грузия като потенциален съюзник на НАТО, Джордж Буш не направи нищо. Отново през 2014 г., когато подкрепен от САЩ преврат свали избрания и проруски режим в Киев, Путин окупира и анексира Крим и подпомогна проруските бунтовници в Донбас срещу контрола на Киев. Накратко, що се отнася до Украйна, Русия демонстрира, че има свои червени линии, които ще подкрепи с военни действия.
САЩ и НАТО обаче многократно показват, че макар да окажат морална подкрепа и да предоставят военна помощ на Украйна, те няма да воюват с Русия за Украйна или да изтръгнат Крим или Донбас от контрола на Путин. Подобен тест се провежда в Южно и Източнокитайско море.
Също така Блинкън бе попитан дали САЩ ще се бият за защита на Тайван, който е тормозен и заплашван от Китай на Си Дзинпин. "Готови ли сме да защитим Тайван военно?" - попита Чък Тод от NBC. Отговорът на Блинкън бе: "Това, което видяхме и което наистина ни тревожи, са все по-агресивните действия на правителството в Пекин, насочени към Тайван, повишаващи напрежението в проливите. И ние имаме ангажимент към Тайван съгласно Закона за отношенията с Тайван ... Всичко, което мога да ви кажа е, че би било сериозна грешка някой да се опита да промени съществуващото статукво със сила."
Откакто Байде пое поста, Китай изпраща военни самолети, изтребители и бомбардировачи в тайванското въздушно пространство, обикаля острова с военни кораби и открито предупреждава, че всяко обявяване на независимост от Тайпе би означавало война с Пекин.
По същия начин Русия ясно посочи какво би се борила да предотврати - присъединяването на Украйна към НАТО и войски на НАТО на нейна територия. И Китай даде ясно да се разбере каква е червената му линия, какво ще се бори да предотврати - обявяване на независимост на Тайван. Но политиката на САЩ и в двата случая изглежда като "стратегическа неяснота", оставяйки въпроса отворен за това какво бихме направили.
Възникват въпроси: Русия на Путин и Китай на Си Дзинпин, с техните предимства от географска близост, заплашват ли с военни действия, за да проверят съвместно решителността на администрацията на Байдън - едната в Украйна, другата в Южното и Източнокитайско море? И трябва ли да се бием за Украйна, колко съюзници от НАТО ще има до нас? И трябва ли да се борим свободата на Тайван, колко азиатски съюзници биха се били с Китай заедно с нас?
Последните действия на Путин и Си превръщат въпросите в съвсем не академични.
projekt
на 14.04.2021 в 12:39:33 #10великата опорка че Русия е слаба защото в ЕС и САЩ учели децата или си съхранявали парите. 1. относо децата има много американци които учат в ЕС и в Китай. много европейци които учат в САЩ, Китай, Русия, даже и в България. 2. парите не са в ЕС или в САЩ. те са в офшорни зони и това е свързано с неплащането на данъци. пари на гиганти като Амазон, Фейсбук и др. не са в САЩ защото там трябва да плащат данъци. нима това означава че САЩ са слаба икономика. това означава че богатите не плащат нищо, а цялото данъчно бреме се поема от бедните и средната класа. всички "демокрации" имат подобни зони. най известните са американски и британски. така че точно тези дето най много говорят за измама са всъщност най големите измамници. 3. желанието на САЩ не е за война, а за разваляне на търговските отношения на другите държави с Русия и Китай.. само че докато налагат санкции Русия и Китай бяха принудени да развият своята индустрия и от вносители на някой стоки да станат износители
Somebodyelse
на 14.04.2021 в 02:30:52 #9vr8vr на 13.04.2021 в 22:02:06 #8 Френде, точно ти не се обяснявай тук. Ти си слабоумен злобен русофоб. Мненията ти са идиотски. —— Кукич, ти пак ли изпълзя от канализацията бе
emilioner
на 13.04.2021 в 22:45:00 #8Господа. Мисля че е време е да се организира Алианс на свободните демокрации. Алианс който да даде мощен отпор на всяко едно диктаторско режимче по света. На първо време санкциите трябва да се координирани. Само така направо ще смазват икономически.
friend
на 13.04.2021 в 22:05:46 #7Вр Вр Ако имаш да казваш нещо по темата... давай, ако не можеш, пийси кротко питието и не се ядосвай. Ще си докараш някой инфаркт.
friend
на 13.04.2021 в 21:42:55 #6Емил Пенев Запитай се дали ЕС иска война с който и да е Русия или Китай -------------- Ти да не си роднина на Димитър Пенев? Относно твоя въпрос.... Аз категорично мога да ти кажа, че ЕС не иска война с Русия. ЕС не иска война с никого. Това пролича ясно тогава, преди Русия да "стане от стойката на колене ". Както знаеш никой не е поискал дори тогава да я напада или да и взема благата безплатно. Русия беше, а и сега е страна от третия свят - продавач не на технологии, а на суровини. От твоя пост се вижда, че поставяш Русия и Китай от едната страна, а ЕС от другата. Положението далеч не е такова. ЕС си имат една политика към РФ и тя е отбранителна, а като икономика иска да си купува от РФ това, което и е необходима и да дава на РФ технологии, без които последната не може. ЕС няма териториални претенции към РФ. Китай също си плаща за суровините, но има териториални претенции към Русия. Реално най-голямата опасност за РФ е Китай, а ЕС е просто търговски партньор. Когато това го разберат русофилите, ще разберат, че не ти е приятел онзи с дръпнатите очички, а този, който коректно си плаща за суровините. Мясото на доставчик на суровини и ниска култура си го избира народът на Русия.
friend
на 13.04.2021 в 21:29:28 #5Гола вода Кажи ми как Русия ще се освободи от "приятелите" си съседи, когато постоянно ги заплашва. Русия е като пинчер, който лае по някое голямо куче. Виж, Китай е друго нещо. Затова Китай си гледа само своя интерес и не би нападнал Тайван. Те не се карат и бият със своите съседи...поне засега. Те гледат да търгуват с тях, крадат технологии и занаят. Може някой китайски ръководител да си повярва и да тръгне срещу САЩ, но не го вярвам да стане скоро. Русия също не би го направила, защото джуджето не решава всичко. Помисли по пост 1.
emil-penev
на 13.04.2021 в 21:26:21 #4Френд ефенди пак се отплесна,много фантазии от 1001 нощ. Запитай се дали ЕС иска война с който и да е Русия или Китай ( Европа все още помни катострофалната война на своя територия - така че не вирвай толкова нагоре ГАЗО.Такива като теб самохвалковци първи ще избягат от бойното поле ),а за Американските интереси всички знаем - кражба на световни природни блага
friend
на 13.04.2021 в 21:23:08 #3Вр Вр Вместо да критикуваш, отговори на въпросите в моя пост. Ако не можеш.... недей. Твоя капацитет го знаем.
GolaVoda
на 13.04.2021 в 19:56:38 #2САЩ ще се бият с Русия до подследния украинец. Това съвсем официално на майтап и ехидно го казват американците. Обаче чували ли сте някой американец да твърди, че щатите ще се бият за Украйна до последния американец.
friend
на 13.04.2021 в 19:51:39 #1Възникват въпроси: Русия на Путин и Китай на Си Дзинпин, с техните предимства от географска близост, заплашват ли с военни действия, за да проверят съвместно решителността на администрацията на Байдън - едната в Украйна, другата в Южното и Източнокитайско море? ------------------------------- Нещата не са толкова прости - едните да пробват НАТО на запад, а другите - на изток.... защото: 1. Децата, имотите и роднините на богатите руснаци, в т.ч. технитедеца и банкови сметки са именно в западните страни. Възниква въпросът: готови ли са руснаците да да жертват всичко това и да започнат отначало, след една такава война? 2. Китай иска да си възвърне Тайван, но поне за сега основната му търговия е със САЩ и ЕС, благодарение на които Китай стана това, което е днес. Освен това всичко минава през долара. Да не забравяме, че при един такъв конфликт Индия ще е срещу Китай. Виетнам и Япония - също. Готови ли са китайците да жертват поне за сега добруването с целия свят, заради Тайван? Не е ли по-лесно да тръгне в северна и западна посока и да си вземе богатите на суровини Монголия, Централноазиатските републики и Сибир? Русия надали ще тръгне против Китай, защото нито има възможностите и парите на Китай, нито може да противостои на НАТО в западна посока. 3. Ако Русия тръгне на Запад, към ЕС, то НАТО веднага ще се намеси, а Китай ще направи същото, като в т.2 (по-горе). Много русофили приемат Китай за тяхна провинция или аграрната страна от 70те години на 20ти век, но това отдавна вече не е така. Всъщност, Русия се обгради с врагове от всякъде, а особено през последните години и отвътре. Дали ще са готови руснаците да се бият с ЕС, САЩ, Китай и Украйна, заради благото и амбицията на Путин? Дали олигарсите около Путин ще са съгласни да нарушат комфорта си и да започнат отново от "0" заради неговите приумици? Дали Абрамович е готов да тръгне да продава маратонки и дънки с куфарна търговия отново, както в миналото?