Последните данни ме карат да вярвам, че ще успеем да доставим стотици милиони дози ваксина до края на 2020 г.".
Това каза д-р Монсеф Слауи, който ще служи като главен учен за операция Warp Speed на САЩ.
Президентът на САЩ Доналд Тръмп официално обяви бившия ръководител в GlaxoSmithKline и генерал, отговарящ за армейската готовност, за ръководещ Щаба по разработване на ваксина срещу коронавирус.
Тръмп каза, че операция Warp Speed оценява 14 кандидати за ваксина.
Президентът каза още, че САЩ ще работят в тясно сътрудничество с други държави - дори и с тези, които не са съюзници, включително Китай - за разработването на ваксина.
Тръмп каза, че разходите няма да са пречка за достъпа.
"Последното нещо, което всеки търси, е печалбата.", декларира той.
Експерти като д-р Антъни Фаучи и Алекс Азар обаче Азар многократно предупреждават, че разработването на ефективна ваксина ще отнеме поне година.
Припомняме, че по-рано самият Тръмп омаловажи необходимостта от ваксина против коронавируса, като подчерта, че заразата "ще изчезне по някое време".
Той призна, че не всеки ще поиска да му бъде поставена такава.
С ваксина или без ваксина, ние ще преодолеем кризата, подчерта той и добави, че почти всеки щат е предприел действия за разхлабване на мерките.
По думите му тестването и ваксините са ключова част от плана за отваряне.
Вече започна и "война" за ваксините между държавните лидери.
САЩ вероятно ще бъде на първо място, ако Sanofi успее да разработи ваксина, тъй като страната е първата, която финансира изследванията на френската компания, заяви главният изпълнителен директор Пол Хъдсън тази седмица.
Коментарите на Хъдсън подчертаха конфликтите, пред които са изправени многонационални компании и правителства в надпреварата за разработване на ваксина срещу Covid-19. Повече от 140 световни лидери и експерти подписаха отворено писмо, пуснато от UNAIDS и Oxfam в четвъртък, в което призовават за "народна ваксина", както и за лечения, които ще бъдат достъпни бързо за всички безплатно.
Предоставянето на приоритетен достъп на САЩ до ваксина Sanofi срещу новия коронавирус би било "неприемливо", заяви френски министър, съобщава "Блумбърг".
"За нас би било неприемливо да има привилегирован достъп за тази или онази страна под предлог, който би бил финансов претекст", коментира Агнес Пание-Рунашер в интервю.