COVID-19 показа, че нашият свят е по-непредсказуем от всякога. Единственото, в което можем да сме сигурни, е самата несигурност - и трябва да се научим да се справяме с нея, коментира генералният секретар на НАТО Йенс Столтенберг пред "Дефенс нюз".
За НАТО това означава, че трябва да останем готови да се справим с всяко предизвикателство по всяко време, за да опазим хората си в безопасност - включително по време на пандемии. Нашите военни от целия алианс играят жизненоважна роля в борбата с вируса и спасяването на животи.
С навлизането в новата година и започналата ваксинация от съюзниците срещу COVID-19, можем да започнем постепенно да се възстановяваме от здравната криза. НАТО гарантира, че това няма да се превърне в криза в сигурността. Но трябва да продължим да се адаптираме към бързо променящата се среда за сигурност.
Инициативата НАТО 2030 е свързана с подготовката за неочакваното, запазвайки НАТО като силен военен съюз, да го направи политически по-силен и да гарантира, че приема по-глобален подход.
За да запазят военната силна сила на НАТО, нашите държави трябва да продължат да инвестират в отбрана, така че да разполагаме с най-добрите военни с правилните способности. За да запазят технологичното си предимство, съюзниците трябва да инвестират още повече в авангардни възможности като изкуствен интелект и квантови компютри.
Една от причините да се нуждаем от силна армия е нашата борба срещу международния тероризъм, включително в Ирак и Афганистан. В момента повече от половината от нашите войски в Афганистан са от европейски съюзници и други партньори. И макар че никой не иска да остане в Афганистан по-дълго от необходимото, в началото на следващата година ще се изправим пред трудна дилема: или да останем и да платим цената на продължаващата военна ангажираност, или да напуснем и да рискуваме Афганистан да стане отново безопасно убежище за международните терористи, които може да атакуват нашите държави. Каквото и да решим, важно е да го правим подредено и координирано.
Също така трябва да използваме НАТО още повече като платформа за политически консултации, защото това е единственото място, където Северна Америка и Европа се срещат всеки ден, за да обсъждат, решават и действат по отношение на нашата споделена сигурност. Когато имаме различия, трябва да ги сведем до масата на НАТО и да ги обсъдим открито, за да можем да разработим общи подходи.
Неотдавнашен пример е военният механизъм за преодоляване на конфликти, разработен в НАТО, за да се избегнат инциденти в Източното Средиземноморие между Гърция и Турция. Ангажиран съм да доразвия този механизъм не само защото той може да спаси човешки животи, но и защото може да помогне да се проправи път за политически разговори по основните въпроси.
И докато НАТО ще остане регионален алианс, ние трябва да възприемем по-глобален подход за справяне с глобални предизвикателства като възхода на Китай. Китай не е нашият противник. Издигането му на световната сцена носи възможности, но също така създава предизвикателства. Китай има втория по големина бюджет за отбрана в света и продължава да модернизира своите военни с бързи темпове. В същото време подкопава правата на човека и тормози други държави.
Ние работим по-тясно с партньори, особено в Азиатско-Тихоокеанския регион, тъй като като общност на демократични единомишленици имаме общ интерес да защитаваме нашите общи ценности, да укрепваме устойчивостта на нашите общества, икономики и институции и да спазваме правилата -основана поръчка.
Ние също така укрепваме устойчивостта на нашата критична инфраструктура - електрически мрежи, пристанища, летища, пътища, железопътни линии и телекомуникационни системи, включително 5G. И НАТО ще продължи да засилва нашите изисквания за устойчивост, насърчавайки съюзниците да извършват задълбочени оценки на риска и уязвимостта, включително за контролиране на чуждестранна собственост или преки инвестиции.
Това са всички важни съображения, докато се подготвяме за срещата на върха на НАТО през 2021 г. в Брюксел, където ще представя препоръките си на стратегическо ниво за това как да поддържаме алианса в бъдеще. Едно е сигурно: Можем да бъдем силни само ако Северна Америка и Европа са обединени. Така че с нетърпение очаквам да работим в тясно сътрудничество с новоизбрания президент на САЩ Джо Байдън и неговата администрация за по-нататъшно укрепване на нашия трансатлантически съюз и за опазване на народите ни в този непредсказуем свят.
Legalen
на 11.01.2021 в 23:33:22 #2Мумията Столтенберг всьщност е само една пешка на орьжейното лоби зад Атлантика, неговите компетенции да взема самостоятелни решения са сведени до нула. Генералният секретар на Алианса е една политическа фигура, а командващият натовските армии вЕвропа е американски генерал, койот едва ли обрьща внимание на брьщолевенето на Столти..
Хирам
на 11.01.2021 в 15:34:33 #1празни приказки. НАТО трябва да се реформира. Ако сме съюзници, спрете да ни дерете кожите с техника за скрап или на проект, а ни дайте качествена техника, за да подсигурим границата с Турция, а не да сме им васали занапред. А най-добре си махайте базите и престанете да ни пръскате с отровите си от самолетите, ние без вас ще се оправим най-добре! Както каза Тръмп - двустранни договори с всяка страна поотделно.