Най-малко половин милион деца са били принудени да напуснат домовете си в Украйна от началото на руската инвазия преди седмица. Това сочат последните данни на УНИЦЕФ.

Организацията предупреждава, че хуманитарната криза скоро може да се превърне в "една от най-големите бежански кризи в Европа след Втората световна война".

По данни на Агенцията на ООН за бежанците над 1 милион души са избягали от Украйна през последната седмица.

Над 1 млн. са вече бежанците от Украйна

Над 1 млн. са вече бежанците от Украйна

Повече от 2 процента от населението на Украйна е било принудено да напусне страната за по-малко от седмица

УНИЦЕФ посочва, че най-малко 17 деца са убити, а 30 - ранени. Опасенията обаче са, че истинският брой на загиналите деца е "далеч по-голям".

Съгласно доклада стотици домове са били повредени или разрушени, а училищата, сиропиталищата и здравните центрове са претърпели "сериозни щети".

Стотици хиляди украинци нямат достъп до безопасна питейна вода поради повреда на водната инфраструктура в страната, а мнозина не могат да полагат адекватни грижи за здравето си.

Агенцията заяви, че работи с партньори, за да помогне на уязвимите деца и семейства да получат "основни услуги, включително здравеопазване, образование, защита, вода и канализация".

ЕС обмисля право на престой до 3 г. за украинските бежанци

ЕС обмисля право на престой до 3 г. за украинските бежанци

Поне 300 000 души са избягали от страната заради войната

УНИЦЕФ съобщава, че са необходими 276 милиона долара за подпомагане на хората в Украйна, както и допълнителни 73 милиона долара за подпомагане на деца в съседни страни.

"Няма въоръжени операции от такъв мащаб, които да не водят до нараняване на деца. Последствията ще бъдат трагични", заявява Афшан Хан, регионален директор на УНИЦЕФ за Европа и Централна Азия. Според него единственият изход от трагедията, която се разиграва в Украйна, е конфликтът да приключи.

Украйна уверява, че няма дискриминация при евакуацията на чужденци

Украйна уверява, че няма дискриминация при евакуацията на чужденци

Подходът "първи дошъл - първи обслужен" на границата се прилагал за всички националности