"България е под силен натиск да приеме по-строги мерки срещу тероризма" е водещo заглавиe на в. "Сега"
България е подложена на безпрецедентен дипломатически натиск да промени антитерористичното си законодателство, за да спре свободното преминаване на джихадисти на път за Близкия изток. Офанзивата се засили след масовите убийства в Париж миналата седмица. За спешни законодателни промени вчера настоя британският посланик Джонатан Алън, а в края на миналата седмица и координаторът на ЕС по въпросите на борбата с тероризма Жил де Керхов. Това става на фона на предстоящи високопоставени визити, в чийто център ще бъдат именно борбата с тероризма и засилването на сигурността по външните граници на Европейския съюз. Днес у нас пристига британският външен министър Филип Хамънд, в петък - американският държавен секретар Джон Кери и заместничката му Виктория Нюланд. В края на месеца се очаква да дойде и генералният секретар на НАТО Йенс Столтенберг.
Прочети още от статията на в. "Сега"
"Гранд-хотел "Прокуратура": 2 млн. лв.на година", четем на първа страница в. "Капитал Daily"
В четвъртък висшият орган по управление на съдебната система - Висшият съдебен съвет (ВСС) трябва да реши дали да одобри искането на главния прокурор Сотир Цацаров и да отпусне щат от 42 съдебни служители за почивна база "Св. Св. Константин и Елена".
Не става дума за деловодители, секретари, прокурорски помощници - длъжности, свързани с дейността на прокуратурата по конституция, а за служители на почивна база. Сред тях ще има главен готвач и неговите помощници, бармани, камериери, сервитьори, перачи, чистачи, санитари, охрана, общи работници и т.н. и т.н.
От края на миналата година държавното обвинение има общо четири почивни (или учебни, тъй като и двата термина се използват) бази - на Витоша ("Трендафила"), до язовир Батак ("Цигов Чарк") и до гр. Бяла ("Изгрев"). Отделно институцията участва и като инвеститор във варненската фирма "Прибой" ООД, която стопанисва почивни бази близо до Варна.
След задаващото се в четвъртък решение на ВСС щатът на прокуратурата за фонд "почивно дело" ще достигне 130 човека (колкото цялата администрация на главния прокурор, близо 5% от общия брой съдебни служители в прокуратурата или повече от общия брой съдебни секретари в Софийския районен съд), за чиито заплати на годината отиват повече от един млн. лв. на година, а общите разходи за подръжката на веригата от почивни станции на прокуратурата надхвърлят два милиона лева на година.
Прочети още от в " Капитал Daily"
„Пускат шинобуси вместо влакове", пише в. „24 часа"
Автобуси на релси ще заменят вече спрените стари мотриси от 60-те години. Това каза в интервю за "24 часа" зам.-министърът на транспорта Антон Гинев. Даден е срок до февруари БДЖ да преценят колко шинобуса (така казват на автобусите на релси) и от какъв вид им трябват. След това ще се обяви обществена поръчка за доставката им. Шинобусите най-често са дизелови и са с един вагон. Има и модели с два или три, които са съчленени.
Съкращаването на 38 влака и свиването на маршрутите на други 10 изкара хората по гарите. Очаква се на 17 януари да има протести. Предстои спирането на още 90 влака.
Заради напрежението днес премиерът Бойко Борисов е извикал министрите на финансите и на транспорта Владислав Горанов и Ивайло Московски, научи "24 часа".
Прочети още от в. „24 часа"
"Огнян Минчев: Мултикултурализмът е шизофренна идеология" е заглавиe от в. "Труд"
Все по-често политическата коректност се проявява като репресивно лицемерие.
Необходим ни е възроден национален елит, който да осигури нормално функциониране както на държавата, така и на пазара.
- Стана ли осъзнато по-скъпа свободата за свободния свят, а гражданите и техните правителства - твърдо решени да я отстояват, след като тя бе платена с кръвта на 12 души на Френския 11 септември?
- Цената на свободата по принцип се разбира тогава, когато си на път да я загубиш. През последните 70 години Европа живее в безпрецедентен комфорт на гарантирана свобода. Студената война разпъна чадъра на американските гаранции за сигурността на Европа срещу евентуална агресия от съветския Изток. Европейската интеграция се разви в условията на почти лабораторен експеримент, при който външните негативни влияния бяха почти изцяло изключени. Три поколения европейци бяха възпитани не просто в миролюбие и пацифизъм, а в категорично убеждение, че нова война на европейска територия е вече невъзможна. Разпадането на Югославия и интегрирането на бивша Източна Европа - една общност с много по-травматични представи за заплахите пред сигурността - малко повлияха на принципната убеденост на западните европейци, че взаимната зависимост, желанието за мир и толерантността са достатъчните условия за сигурност и безметежност. Кризата в Украйна и френският 11 септември са първите сериозни предупреждения за това, че Европа и светът са отново място, пълно с опасности и предизвикателства.
Прочети още от в. "Труд"
"Залостваме прозорците заради Джон Кери" четем на първа страница във в. "Монитор"
Драконови мерки за сигурност ще съпроводят визитата на държавния секретар на САЩ Джон Кери, който пристига у нас утре. Охраната ще бъде на най-високо ниво, от което биха останали доволни дори държавни лидери като Барак Обама и Владимир Путин. За целта вече е впрегнат сериозен ресурс на МВР. На покривите на сградите ще бъдат разположени снайперисти. От вчера пък полицаи чукат от врата на врата и предупреждават живеещите край трасетата, по които ще преминава кортежът на Кери, да не отварят прозорците на жилищата си през целия ден. Така залостени ще останат прозорците например на столичани, чиито домове се намират по протежение на бул. „Цариградско шосе" и паралелния бул. „Драган Цанков".
По някои сгради в кв. „Изгрев" вчера се появиха и бележки, налагащи ограничение за отваряне на балконските врати и прозорците от 18 часа днес до 22 часа на следващия ден.
Общинските камери утре ще бъдат насочени към пл. „Александър Батенберг". Поетапно ще бъде затваряно движението по маршрута на кортежа, който не се обявява публично от съображения за сигурност. Ще бъде блокирана през целия ден само ул. „Леге" пред президентството.
Прочети още от статията на в. "Монитор"
"Десант от Запад в кабинета на Бойко", четем във в. "Стандарт"
Истински десант от Запад ще има в кабинета на премиера Бойко Борисов в следващите 10 дни. Днес на официална визита у нас пристига британският външен министър Филип Хамънд. Той ще разговаря с колегата си Даниел Митов, както и с премиера. А темите ще бъдат - сътрудничеството в рамките на Европейския съюз, особено в контекста на кризата в Украйна, реформите на ЕС, борбата с тероризма, общата външна политика на Съюза и регионалната сигурност.
Ден по-късно в София по едно и също време ще кацнат държавният секретар на САЩ Джон Кери и заместничката му Виктория Нюланд. Кери ще пристигне у нас след посещение в Швейцария, а Нюланд след визита в Букурещ. Заради височайшите гости МВР поиска от хиляди столичани да не отварят прозорците на домовете си по време на посещението им. Полицаи вече дори разлепиха съобщенията по входовете на стотици блокове и кооперации, които се намират по булевардите "Евлоги Георгиев", "Черни връх", "Никола Вапцаров" и "Джеймс Баучер". Оттам се очаква да премине кортежът с американския дипломат. А в съобщението се казва: "Във връзка с посещение на делегация на САЩ в Република България да не се отварят балконски врати и прозорци за времето от 18,00 часа на 14.01.2015 г. до 22,00 часа на 15.01.2015 г."
Прочети още от в. "Стандарт"
„ВАС форсира делото за лиценза на КТБ", пише в. "Капитал Daily"
Върховният административен съд (ВАС) изненадващо се забърза по хода на обжалването на взетия лиценз на Корпоративна търговска банка (КТБ). Въпреки че тричленният състав на съда беше насрочил заседанието си по делото за 9 февруари, във вторник той излезе с определение, с което прекратява производството. Това идва под повтарящия се вербален натиск за по-бързо решаване на казуса от изпълнителната власт, започнал още при насрочването на делото.
"Имам уверението, че в кратки срокове, а не в предварително заявените, ще имаме решение по жалбите срещу решението на БНБ за отнемане на лиценза на КТБ и ще влезем в класическата несъстоятелност - така както тя е разписана в Закона за банковата несъстоятелност с назначаването на синдиците", каза финансовият министър Владислав Горанов, цитиран в прессъобщение на ведомството му от 8 януари.
Прочети още от в " Капитал Daily"
„Данъчните маймунджилъци на БСП продължават", пише в. "Сега"
БСП направи нов лупинг. Уж е най-древната партия в България, пък за толкова години не можа да си изясни за каква данъчна политика се бори. Явно се е разболяла от патологична демагогия, утежнена от партийна шизофрения - защото в БСП има крила и фаланги с твърде разнородни социални възгледи, икономически интереси и лично благосъстояние. Това обяснява и защо през годините столетницата се лашка между всякакви екзотични, радикални и половинчати идеи за ремонти на данъчната система. Достатъчно е да си припомним как правителствата на Станишев и на Орешарски и депутатските им авангарди лавираха от твърдо зачеркване на плосък данък до меки разновидности на семейно подоходно облагане, скачаха от въвеждане на необлагаем минимум за бедните до налагане на данък "богатство" и наказателна суперставка за граждани с "прекалено" високи доходи - като че ли да си богат е престъпление.
Всъщност политическо мнозинство с участието на БСП въведе плоския данък. И докато беше на власт, червената партия не си мръдна пръста да го отмени.
Прочети още от в. "Сега"
"Лиляна Павлова: Хората в панелните жилища да направят сдружение, за да се санира блокът им" пише в. „Труд"
ората в панелните жилища трябва да направят сдружение, за да се санира блокът им. Говорим за блокове с над 36 апартамента. Програмата ще трае много години, а целта ни е сега да дадем силен тласък и старт с най-тежките и най-сложните сгради. Това обяви министърът на регионалното развитие Лиляна Павлова.
„По стандартния метод със съфинансиране видяхме, че не се получава. Затова хората трябва да направят сдружение. Събират се на общо събрание и решават. Най-големите панелни сгради ще получат 100% финансиране. Програмата ще продължи до 2020 година. Става въпрос за големи блокове в големите окръжни градове. Хората имат да направят няколко стъпки. Правят сдружение на общото събрание и го регистрират в общината - безплатно.
После сдружението се регистрира в Агенцията по вписванията и се получава Булстат. После се подава заявление в общината за сдружението. Общината ще проведе обществени търгове, като ще назначи проверяващи, които ще направят конструктивно и енергийно обследване на сградата. Те си дават мнението, а след това общината пуска обществена поръчка за избор на фирма.
Прочети още от в. „Труд"
"Съвет на мъдреците ще наблюдава бюджета", пише в. "Стандарт"
Съвет на мъдреците ще наблюдава подготовката и изпълнението на държавния бюджет, както и прогнозите на Министерството на финансите за икономиката на страната. Това предвижда закон за фискалния съвет, който е подготвен от МФ. Предвижда се съветът да се състои от 5-има членове, в това число председател, които ще се избират от парламента с мандат от 6 години. Членовете на съвета ще трябва да имат висше икономическо образование със степен "магистър" и не по-малко от 10 г. професионален опит в областта на икономическия анализ и/или управлението на публичните финанси. В съвета ще може да влизат и чужденци. Подобен съвет вече има в Германия.
Законът трябва да бъде приет заради изискванията на ЕС. Фискален съвет, който да наблюдава бюджета, трябваше да има в България до края на 2013 г. Затова в предишното 42-ро народно събрание беше внесен проект на закон за фискален съвет, който обаче поради липса на достатъчно време не беше окончателно приет - беше приет на второ четене от ресорните парламентарни комисии, но не и на второ четене в зала. Затова сега в парламента ще бъде внесен нов вариант на закона.
Прочети още от в. "Стандарт"



USD
CHF
EUR
GBP