За България е важно да участва в енергийни проекти, независимо от тяхната политическа насоченост. Това каза на пресконференция в БТА проф. д.ик.н. Нина Дюлгерова - историк-международник, преподавател във Варненския свободен университет. Тя коментира, че е необходимо засилено регионално сътрудничество със страните от Черноморския регион, като стратегически партньори на страната ни са Русия, Турция и държавите от постсъветското пространство.

Проф. Дюлгерова смята, че страната ни трябва активно да участва в проектите "Южен поток", "Набуко" и да разгледа сериозно възможността за доставка на азербайджански природен газ. Тя коментира, че страната ни може да се откаже от добива на шистов газ. Проф. Нина Дюлгерова заяви, че проучванията за наличие на шистов газ са равни на добива. Използва се една и съща технологии и химикали, което приравнява двете дейности, обясни преподавателят във Варненския свободен университет. Тя зададе следния въпрос - Защо трябва да се правят проучвания точно в Добруджа, а не на друго място? Може би защото оттам ще минават тръбите на газопровода "Южен поток".

На 16 септември в Сочи по време на Международен икономически форум "Сочи-2011" се подписа акционерното споразумение за проекта "Южен поток". Той е насочен към укрепването на енергийната сигурност на Европа. Предвижда се, морският участък от него да премине през дъното на Черно море от компресорната станция „Русская" до бреговете на България.

Общата дължина на черноморския участък е около 900 километра, максималната дълбочина, на която ще бъдат положени тръбите е повече от два километра, а проектната мощност - 63 млрд. куб. метра газ на година. За наземния участък от България се разглеждат два маршрута - единият на северозапад, другият - на югозапад. По суша тръбата ще е с дължина 1.6 - 2.5 хил. км.