На фона на практиката от последните скандални съдебни процеси за Природни Паркове „Камчийски пясъци" и „Странджа", се появява и решението да се строи по „другия начин" и в Берковския Балкан, алармира Национално движение "Екогласност".

В Искане за намеса от страна на Областния управител на Монтана еколозите атакуват решението на Община Берковица за одобряване на Общ устройствен план на Спортно-туристически комплекс „Берковски Балкан" в землище Берковица и землище с. Бързия.

С това инвестиционно предложение се нарушават изискванията за "устойчиво развитие" поради предвижданото бетониране на голяма част от Берковския Балкан, заявяват от „Екогласност".

Освен това в процедурно отношение са укрити документи (Становището на „Екогласност" за проекта в приложение към въпросния ОУП съгласно становището на директора на РИОСВ Монтана), алармира еко-организацията.

Невярно и доста съмнително за корупционни схеми е било заключението в на Експертния екологичен съвет(ЕЕС) при РИОСВ-Монтана: "Инвестиционният процес, планиран с общия устройствен план на Спортно-туристически комплекс "Берковски Балкан" е съобразен с потенциалната защитена зона, предвидена за включване в Национална екологична мрежа НАТУРА 2000".

Освен това, в проекта за НАТУРА 2000 авторите „недопустимо са се поддали на нечие влияние" и са се съгласили да изключат повечето от посочените от „Главболгарстрой" части от Берковския Балкан, в които е предвидено поетапно значимо застрояване със сгради на хотели и ски-писти - в девствените територии под вр. Малък Ком, м. Фунията, м. Долна Кория и целият вр. Щърковица.

Причината за изготвяне на този унищожителен за природата ОУП са били инвестиционните интереси на АД "Ком 2016".

Money.bg научи, че компанията „Ком 2016" се държи 51% от Главболгарстрой, 44% от "Българско училищно настоятелство - Берковица" и 4% от община Берковица. Дружеството е основано през 2006 с предмет на дейност „Общо строителство на сгради и строителни съоръжения" и е обявило капитал от 8,5 млн. лв.

С инвестиционното намерение и с проекта на "Главболгарстрой" се слага началото за монополизиране на туристическия бизнес в цяла Северозападна България от една единствена фирма, което нарушава и антимонополните норми на Европейския съюз, заявиха еколозите.

„От медиите научаваме за пълното и солидно финансово подплатено политическо лоби на тази фирма сред трите партии от управляващата в момента коалиция, както и сред местните власти и общински съветници в гр. Берковица".

„Екогласност" твърди, че влизащото в АД "Ком 2016" сдружение "Българско училищно настоятелство - Берковица" е придобило „по съмнителен начин" гори, ливади и пасища, които представляват изключителна държавна собственост, за което е сезирана прокуратурата и в момента тече проверка.

Точно тези недвижими имоти са основните терени, върху които проектът на „Главболгарстрой" предвижда огромното строителство в Берковския Балкан.

На база екологичната ценност на региона и съмнителните икономически интереси, „Екогласност" предлага (на Областния управител) цялото бъдещо строителство на хотели да се изнесе долу на територията на самия град Берковица и село Бързия, като само по този начин ще бъдат защитени интересите и на инвеститорите, и на гражданите на Община Берковица.

Еколозите са категорични в необходимостта в Балкана да остане строителство на един единствен лифт от град Берковица до местността Горна Кория, заедно с подобрен шосеен път до същата дестинация като единствени артерии за механизирано придвижване до/от високата част на Берковския Балкан.

Уместно за тях е също така изграждането една единствена модерна ски-писта под връх Среден Ком, защото на това място като северен склон на планината е най-продължителното задържане на сняг за спортуване. Модерната писта да се придружава само от малки кафетарии и други съпътстващи дейности.

"Екогласност" е категорично против изграждане на лифтове и ски-писти под вр. Малък Ком, вр. Щърковица и м. Фунията. В първите два случая няма достатъчно дебела снежна покривка за устойчиво развитие на зимни спортове, последната местност е уникално ценна микроекосистема, в която е запазен и „вечен сняг".

Освен това, изграждането на шосеен път между проход Петрохан и м. Голяма Кория не бива да се допуска: това би създало реални условия за силно отклоняване потока на масово придвижване на хора извън най-значимата цел - развитие на град Берковица и другите селища от околността.

За еколозите заложеното в инвестиционния проект застрояване на вр. Щърковица за 1000 легломеста, което влиза в сериозно противоречие и с Европейския Проект "НАТУРА 2000", е екологично престъпление.

Предлага се хотелската база да се съсредоточи единствено в района на хижа "Ком-нова", като се изгради комплекс за общо не повече от 500 души.

Движение "Екогласност" протестира против включването в ОУП и в инвестиционния проект на територии при неизяснени граници в непосредствено съседство с Природен Резерват "Горна Кория".

„Както се разбра от последните скандални съдебни процеси за Природни Паркове „Камчийски пясъци" и „Странджа", при всички защитени територии на България липсва внесен досега от Министерството на околната среда и водите за утвърждаване в Министерския съвет, съгласно чл. 47, ал. 4 от Закона за защитените територии, План за управление на защитените територии с посочени точни граници в цифров модел".

Този факт представлява съществен правен мотив в основанието на Искането на еколозите за Намеса на областния управител съгласно Закона за устройство на територията.

„Община Берковица се нарежда сред общините в България, в които се оформи и затвърди стил на феодално управление, създавайки популярния престъпен „обръч от фирми".

Община Берковица е извършила също така и документно нарушение, преследвано от Закона, като е скрила писменото Становище на Екогласност от компетентните органи и ги е оставила да изготвят своите становища и да вземат своите решения при липса на алтернативни предложения.

Предвид горните обстоятелства, като юридическо лице, регистрирано по ЗЮЛНЦ, Национално движение "Екогласност" настоява за изменение на влезлия в сила Общ устройствен план на Спортно-туристически комплекс "Берковски Балкан", за което да се ангажира Управителят на Област Монтана.