Бразилия започна голямо разследване срещу корупция и манипулиране на цени срещу 18 компании, включително германската Siemens и френската Alstom, предаде BBC.
Службите на страната отправят обвинения срещу фирми за участие в картели за предварително договаряне на цените за строежа и поддържането на транспортната мрежа, включително в Рио де Жанейро и Сао Паолу.
В тази връзка от Siemens са заявиха, ,че нямат никаква толерантност към незаконни действия. Alstom пък приема обвиненията много сериозно.
Бразилския административен съвет за икономическа защита (Cade) обяви, че 18 компании са участвали в картел, спечелил поръчки по 15 проекта на стойност общо 4 млрд. долара.
Cade е част от бразилското правосъдно министерство и отговаря както за инвестициите, така и за антитръстовите дела.
Службата е започнала административни проверки срещу договаряне на цени и предполагаеми картелни действия по проекти, изпълнени от 1998 до 2013 г. по строежа на ж.п. линии, гласи съобщение на нейната страница в интернет.
"18 компании и 109 техни служители са обвинени в замесване в нелегална дейност." Според Cade компаниите са приели "няколко антиконкурентни стратегии" като предварително договаряне на предложенията преди търговете и са подкупвали десетки официални представители за осигуряване на договорите.
Картелът също така е разпределял коя фирма ще спечели даден договор като е поставяла само една за участие в даден търг.



USD
CHF
EUR
GBP